unieważnienie przetargu po podpisaniu umowy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ruta
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2008, 13:10

Post autor: ruta » 02 lis 2008, 14:04

Pewien Szpital ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu rehabilitacyjnego. W przetargu wybrano ofertę mojej firmy za najkorzystniejszą i podpisano umowę. Po dostarczeniu sprzętu Szpital twierdzi, że nie odpowiada on specyfikacji. Sprzęt odpowiada napisanej w sposób nieprzemyślany SIWZ, a już na pewno odpowiada ofercie złożonej w przetargu i wybranej. Szpital w sposób niejednoznaczny określił przedmiot zamówienia, niedokładnie (albo niezrozumiale) ocenił złożoną ofertę, teraz domaga się odbioru sprzętu (jego zdaniem nie spełnia on warunków SIWZ).
Umowa została podpisana, towar dostarczony zgodnie z terminem. Jaka jest możliwość rozwiązania polubownego tej sytuacji? W jaki sposób można bez prawnych i finansowych konsekwencji ( o ile jest to możliwe) rozwiązać umowę, czy unieważnić postępowanie przetargowe? Czy jedynym rozwiązaniem jest droga sądowa?

Małgorzata_S
Posty: 23
Rejestracja: 29 paź 2008, 23:10

Post autor: Małgorzata_S » 02 lis 2008, 22:28

Przede wszystkim radziłabym zapytać Zamawiającego co zamierza z tym fantem zrobić. Ale jeżeli sprzęt odpowiada specyfikacji i jest zgodny z Waszą ofertą, to nie było podstaw do uniewaznienia postępowania. W zasadzie do roszczeń z umów zawartych w postępowaniu o udzielenie zamówienia można dalej stosować przepisy kc i kpc, jeżeli nie sprzeciwia się to przepisom Pzp. Myślę, że w obecnej chwili powinnaś zapytać czego i w jakim trybie oczekuje Zamawiający. A już na pewno oczekiwać w tej sprawie pisma, a nie uzgadniać cokolwiek np. telefonicznie.

ruta
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2008, 13:10

Post autor: ruta » 04 lis 2008, 19:03

Takie pisma już otrzymałam, nic z tego nie wynika. Zamawiający żąda odbioru sprzętu (standardowo zażądałby wymiany na spełniające specyfikacje, a przede wszystkim obarczył karą wynikającą z umowy). Jestem pewna, ze sprzęt powinien pozostać w szpitalu, jest wynikiem nie do końca przemyślanej specyfikacji. Szpital jednak oznajmił, ze nie zamierza zapłacić. Jaki rodzaj umowy, a może aneks do umowy przetargowej należy spisać, żeby wycofać się z tej transakcji??

Małgorzata_S
Posty: 23
Rejestracja: 29 paź 2008, 23:10

Post autor: Małgorzata_S » 07 lis 2008, 0:25

Nie można dopisać sobie aneksu, ani zmieniać postanowień umowy zawartej w ww. trybie. Ja naciskałabym na ten szpital i zapytała po prostu w jakim trybie/ w oparciu o jaki przepis formułuje swoje żądanie. Nie może tak sobie odstąpić od umowy, pewnie żeruje na nieświadomości wykonawcy, a nuż się trafi jakiś mniej świadomy. Po prostu na jakiej podstawie żądają przyjęcia towaru z powrotem? A jak nie zapłacą, to ja bym pisała szybciutko wezwania do zapłaty i wnosiła o wydanie nakazu.

lenarko
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2008, 0:59

Post autor: lenarko » 07 lis 2008, 10:31

Chyba bez rozprawy sądowej się nie obędzie...
Ja również nie widzę wyjścia zgodnego z przepisami Ustawy pzp. Na tym etapie najważniejsze uznałbym zapisy umowy które obie strony zgodnie przecież podpisały, wszelkie aneksowanie i zmiana sprzętu będzie naruszeniem prawa :-(

ODPOWIEDZ