umowa ramowa

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Wekwertynk
Posty: 27
Rejestracja: 18 cze 2010, 13:23

Post autor: Wekwertynk » 19 sty 2012, 13:24

Czy na zadanie dotyczące odławiania zwierząt bezdomnych z terenu gminy, dostarczenie do schroniska, utrzymywanie i opikea nad nimi w schronisku mozna udzielić umowy ramowej? Zamierzeniem jest podpisanie umowy na ceny jednostkowe np. 1. odłowienie psa, 2.dostarczenie go do schroniska, 3. dzienne utrzymanie psa w schronisku itp. Nie znamy konkretnej ilości zwierząt jakie będą odławiane i utrzymywane w schronisku w związku z tym nie możemy podać konkretnych ilości dotyczących zakresu przedmiotu zamówienia. Może byc ,że przez cały czas trwania umowy będą odłowione i utrzymywane trzy psy a może byc tak, że będzie ich trzysta.
Dlatego chcemy zdecydowac się na ceny jednostkowe, czy w slad za tym będzie to rodzaj umowy ramowej? Myślę też, że ze względów technicznych umowa zostanie podpisana z jedym wykonawcą, no może dwoma ( jeden co będzie odławiał i dostarczał do schroniska, drugi to schronisko ).
Prosze o jakieś rozjasnienie tematu.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 19 sty 2012, 18:10

"Umowa ramowa jest umową zawieraną między Tobą jako zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców. Jej celem jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych, jakie mogą zostać udzielone w danym okresie, w szczególności cen i jeżeli zachodzi taka potrzeba, przewidywanych ilości (art. 2 pkt 9a ustawy Pzp).
Umowę ramową możesz zawrzeć po przeprowadzeniu postępowania, stosując odpowiednio przepisy ustawy Pzp dotyczące udzielania zamówienia w trybie:

przetargu nieograniczonego,
przetargu ograniczonego,
negocjacji z ogłoszeniem.

Wprawdzie, jak to wyżej wskazano, umowa ramowa nie jest zamówieniem publicznym, ale by ją podpisać, musisz przeprowadzić procedurę konkurencyjną. Ustawa Pzp zobowiązuje Cię zatem do dochowania określonych formalności z odpowiednim zastosowaniem jej przepisów dotyczących wybranego trybu.
Ustawa Pzp stanowi o odpowiednim stosowaniu przepisów. To oznacza, że stosując regulacje dotyczące wybranego trybu udzielenia zamówienia, uwzględnisz pewne różnice wynikające ze specyfiki umowy ramowej. Chodzi tu głównie o modyfikacje wynikające z możliwości zawarcia umowy ramowej z kilkoma wykonawcami.
Chcąc zawrzeć umowę ramową, musisz przeprowadzić postępowanie w wybranym przez siebie trybie. Przy wyborze trybu weź pod uwagę, jaki rodzaj procedury (jedno- czy wieloetapowy – ze wstępną kwalifikacją wykonawców) jest dla Ciebie najbardziej wskazany ze względu na przedmiot zamówienia oraz czas, jakim dysponujesz.
Na pierwszy rzut oka opis przedmiotu zamówienia sporządzany w postępowaniu mającym na celu zawarcie umowy ramowej nie różni się od tego dokonywanego w „zwykłym” postępowaniu. Musisz go bowiem także dokonać zgodnie z art. 29–31 ustawy Pzp. Obowiązkowe jest zatem stosowanie ogólnych zasad dotyczących opisu przedmiotu zamówienia obowiązujących dla wszystkich postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
Różnica wynika jednak z istoty umowy ramowej, w której zawarte są wyłącznie ogólne warunki odnoszące się do planowanych w przyszłości zamówień. Warunki szczegółowe ustalisz na etapie późniejszym, tj. przy udzielaniu konkretnych potrzebnych Ci zamówień jednostkowych.
A zatem, opis przedmiotu zamówienia (który co do zasady powinien uwzględniać wszystkie warunki mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty) w przypadku umowy ramowej będzie zawierał tylko ogólne wskazania co do realizacji zamówień, jakich być może udzielisz na jej podstawie.
Definicja umowy ramowej zawarta w art. 2 pkt 9a ustawy Pzp jako przykład takich ogólnych warunków, które powinny być uwzględnione w umowie ramowej, podaje informacje o cenach oraz przewidywanych ilościach zamówień, ale w tym drugim przypadku – tylko jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Zasadniczo siwz dla umowy ramowej nie różni się od specyfikacji sporządzanej w zwykłym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Istnieją jednak pewne odmienności i dodatkowe obowiązki i na nich właśnie się skupimy.
Zasadniczo, do wyboru wykonawców, z którymi zawrzesz umowę ramową, powinieneś stosować takie same kryteria oceny ofert jak w każdym innym postępowaniu – a zatem cenę albo cenę i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia. Oznaczałoby to konieczność stosowania zawsze co najmniej kryterium ceny.
W siwz musisz określić maksymalną liczbę wykonawców, z którymi podpiszesz umowę ramową (art. 36 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp). Przepisy nie narzucają Ci liczby maksymalnej. Możesz ją określić na dowolnym poziomie adekwatnym do Twoich potrzeb. Takiej swobody nie masz już jednak, jeżeli chodzi o liczbę minimalną wykonawców. W tym zakresie ustawa Pzp przewiduje 2 możliwości. Zgodnie z art. 100 ust. 3 ustawy Pzp umowę ramową możesz zawrzeć z:

jednym wykonawcą albo
co najmniej z 3 wykonawcami.
W zależności od wybranego trybu przeprowadzenia postępowania w celu zawarcia umowy ramowej stosujesz odpowiedni przepis dotyczący treści ogłoszenia. Niezależnie od tego, czy jest to art. 41 (dotyczący przetargu ograniczonego), czy art. 48 ust. 2 ustawy (dotyczący przetargu ograniczonego i negocjacji z ogłoszeniem), to w ogłoszeniu zawsze musisz zawrzeć informację o zamiarze zawarcia umowy ramowej. Potencjalni wykonawcy muszą wiedzieć, że w wyniku postępowania, którego dotyczy ogłoszenie, nie będziesz jeszcze udzielał zamówienia publicznego. Ustawa nie wymaga, by na tym etapie, tj. już w ogłoszeniu, informować, z iloma maksymalnie wykonawcami podpiszesz umowę ramową. Nie zapomnij jednak, że musisz o tym poinformować w siwz!
Po dokonaniu opisanych czynności przygotowawczych przeprowadzisz postępowanie zgodnie z zasadami wynikającymi z wybranego trybu opisanymi w ustawie Pzp. "

ODPOWIEDZ