Udział podmiotów zagranicznych w zamówieniach publicznych

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
WojtekChWoj
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2009, 15:22

Post autor: WojtekChWoj » 19 lut 2009, 15:32

Jakie wymagania musi spełnic firma zagraniczna z UE ( biuro projektowe) aby móc przystąpić do przetargów z zamówień publicznych na terenie Polski?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 lut 2009, 8:10

Wszystko zależy od tego z jakiego kraju będzie projektant i jakie będzie miał uprawnienia. Jeżeli firma zagraniczna przedstawi do wykonywania zamówienia projektanta z polskimi uprawnieniami to nie ma problemu. Jełki będzie to cudzoziemiec to może on wykonywać czynności w Polsce to zamawiający określając wymogi dla każdej osoby w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, powinien dopuścić odpowiadające im uprawnienia budowlane, które zostały wydane obywatelom państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 12a oraz innych przepisów ustawy Prawo Budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm) oraz ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U z 2008 r., Nr 63, poz. 394).

WojtekChWoj
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2009, 15:22

Post autor: WojtekChWoj » 20 lut 2009, 14:25

Dziękuje ale będę musiał uszczegółowić pytanie bo ta odpowiedz nie do końca wyjaśnia mój problem. Biuro Projektowe branżybudowlanej z Austrii chce podjąć działalność na terenie Polski. Posiada projektantów posiadających austriackie uprawnienia. Po pierwsze, co należy zrobić aby podjąć działalność na terenie Polski? Chodzi mi o to jakie kroki i działania należy podjąć aby Biuro mogło legalnie działać na terenie Polski? I po drugie, Biuro będzie chciało występować m.in. w przetargach zgodnych z PZP. I tutaj pojawiają się dodatkowe pytania. Czy uprawnienia uzyskane w Austrii są wystarczające? Czy można przedstawiać projektantów z Polski pozyskanych do współpracy? Co z zagranicznymi referencjami? Jaki obowiązuje język wykonania dokumentacji projektowej? Czy projektanci z Austri maja prawo zapisać się do polskiej Izby Inżynierów oraz Architektów?

ODPOWIEDZ