art 24 ust 2

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
umberto
Posty: 62
Rejestracja: 16 lis 2011, 18:02

Post autor: umberto » 06 cze 2013, 18:30

Witam
Jak ma się ten artykuł ustawy do mojej sytuacji
2. Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się również wykonawców, którzy:
1) wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania, z wyłączeniem czynności wykonywanych podczas dialogu technicznego, o którym mowa w art. 31a ust. 1, lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba ze udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudni uczciwej konkurencji; przepisu nie stosuje się do wykonawców, którym udziela się zamówienia na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 2 lub art. 67 ust. 1 pkt 1 i 2;

właśnie mam zamiar ogłosić przetarg, mając wątpliwość co do kosztorysu dzwonię do projektant (wyłoniony w postępowaniu poniżej 14 tyś euro na projekt budowlany plus kosztorysy i przedmiary) po krótkiej rozmowie Pan mówi mi, że jak ogłoszę przetarg na wykonanie robót to jego firma będzie startowała. Proszę o podpowiedz co mam z tym zrobić by nie narazić się ewentualne odwołania ?

Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 cze 2013, 22:12

Wykonawca może wystartować w przetargu, jeśli nie wykonywał bezpośrednio czynności związanych z przygotowaniem prowadzonego postępowania, jak i nie posługiwał się osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, co mogło mieć istotny wpływ na ograniczenie uczciwej konkurencji przez uprzywilejowanie tego wykonawcy.

Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudni uczciwej konkurencji.

Z postępowania nie wyklucza się wykonawców wykonujących bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem postępowania lub korzystających w przygotowaniu oferty z pracy osób uczestniczących w dokonywaniu tychże czynności, jeśli zamówienia udziela się w trybie z wolnej ręki lub negocjacji bez ogłoszenia po przeprowadzeniu konkursu.

A zatem obowiązek wykluczenia wykonawcy z postępowania następuje, gdy:

wykonawca wykonywał bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwał się osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności,
istnieje związek z dokonanymi czynnościami wykonawcy przy przygotowaniu postępowania a przygotowaniem przez tego samego wykonawcę złożonej oferty oraz
przez czynności te doszło do utrudnienia uczciwej konkurencji przez wykonawcę.
Poprzez czynności związane z przygotowanie postępowania należy rozumieć:
opisanie przedmiotu zamówienia (m.in. prace nad przygotowywaniem dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, sporządzeniem programu funkcjonalno-użytkowego),
oszacowanie wartości szacunkowej zamówienia (np. wykonanie kosztorysu inwestorskiego),
opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Wykluczenie wykonawcy powinno nastąpić w przypadku bezpośrednich czynności wykonawcy dokonywanych z przygotowaniem postępowania. Pojęcie bezpośrednich czynności w tym zakresie należy rozumieć w taki sposób, że przygotowane przez wykonawcę dokumenty (np. kosztorys czy dokumentacja projektowa) zostały wykorzystane bezpośrednio przez zamawiającego bez żadnych zmian i w całości do przygotowania postępowania.
Jeśli w postępowaniu uwzględniono tylko część opracowanych dokumentów przez wykonawcę lub jeśli zamawiający dokonując opisu przedmiotu zamówienia w postępowaniu zmodyfikował założenia opracowanych dokumentów przez wykonawcę, czyli została ona poddana modyfikacji dokonywanej już bez udziału projektanta - to nie stawia to takiego wykonawcy w sytuacji uprzywilejowanej, jeśli całość danych o przedmiocie zamówienia została przekazana przez zamawiającego na równych warunkach wszystkim wykonawcom zainteresowanym wzięciem udziału w postępowaniu. Fakt posiadania wcześniejszej informacji o planowanej inwestycji czy wstępnych ustaleniach danej koncepcji czy wstępnej wartości szacunkowej nie stanowi naruszenia zasad uczciwej konkurencji (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 stycznia 2008 r.; sygn. akt KIO/UZP 6/08).

ODPOWIEDZ