Jaka data na druku zp-11

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 25 mar 2009, 8:06

Znowu wątpliwości. Z jaką datą należy podpisać zp-11?
Będąc na jednym ze szkoleń usłyszałam, że komisja p. podpisuje z datą dnia, w którym powzieła informację o udziele w komisji.
Kierownik zamawiającego przed uruchomieniem procedury podpisuje/zatwierdza siwz i dopiero wówczas umieszcza się ogłoszenie w bzp itd. Mój kierownik zatwierdza siwz, zatwierdza rostrzygnięcie postępowania i podpisuje umowę, więc w którym momencie ma się podpisać pod zp-11 (z jaką datą)?
Analizując treść zp-11 wynika, że to oświadczenie należy podpisać po poznaniu wykonawców (czyli w dniu otwarcia ofert). Jak mogę oświadczać iż jestem w stosunku prawnym, faktycznym, małżeńskim lub innym stosunku pokrewieństwa jeżeli nie wiem kto złoży ofertę.
Będąc "etetowym" członkiem komisji p. podpisywałam takowe oświadczenie w dniu otwarcia ofert. Ale potem usłyszałam na szkoleniu, że to za późno. Więc jak to powinno być prawidłowo? Jak to wyglada u innych forumowiczów? Jestem bardzo ciekawa.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych :)

torejon
Posty: 15
Rejestracja: 25 mar 2009, 9:30

Post autor: torejon » 25 mar 2009, 9:35

Moim zdaniem ZP-11 podpisuje się w dniu otwarcia ofert bo jak możemy podpisać oświadczenie nie wiedząc kto złoży oferty.

kaska26
Posty: 156
Rejestracja: 07 sty 2009, 9:39

Post autor: kaska26 » 25 mar 2009, 9:58

Członek komisji powiniem podpisać ZP-11 zaraz po otwarciu ofert i zapoznaniu się z firmami. A kierownik zamawiającego podpisuje ZP-11 w momencie podpisywania pierwszego pisma po otwarciu ofert (podpisuje kawałek protokołu albo jakieś pismo do wykonawców). Tak przynajmnie jest u mnie

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 26 mar 2009, 22:42

edytab pisze:Znowu wątpliwości. Z jaką datą należy podpisać zp-11?
Będąc na jednym ze szkoleń usłyszałam, że komisja p. podpisuje z datą dnia, w którym powzieła informację o udziele w komisji.
i co ci biedni członkowie mają podpisać niemając bladego pojęcia kto złoży oferty, że z kim nie są w stosunku faktycznym lub ...????
edytab pisze:Kierownik zamawiającego przed uruchomieniem procedury podpisuje/zatwierdza siwz i dopiero wówczas umieszcza się ogłoszenie w bzp itd. Mój kierownik zatwierdza siwz, zatwierdza rostrzygnięcie postępowania i podpisuje umowę, więc w którym momencie ma się podpisać pod zp-11 (z jaką datą)?
podpisać powinien w chwili kiedy powziął wiadomość o wykonawcach, którzy złożyli oferty w postępowaniu
edytab pisze:Analizując treść zp-11 wynika, że to oświadczenie należy podpisać po poznaniu wykonawców (czyli w dniu otwarcia ofert). Jak mogę oświadczać iż jestem w stosunku prawnym, faktycznym, małżeńskim lub innym stosunku pokrewieństwa jeżeli nie wiem kto złoży ofertę.
Będąc "etetowym" członkiem komisji p. podpisywałam takowe oświadczenie w dniu otwarcia ofert.
i sama sobie ładnie odpowiedziałaś

Praktykowałam składanie oświadczeń przez członków komisji w części niejawnej otwarcia ofert, a kierownik zamawiającego podpisywał je dosłownie chwilkę później, kiedy przedstawiałam mu do wiadomości protokół z otwarcia ofert.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 mar 2009, 23:56

Generalnie ZP-11 podpisuje się tuż po otwarciu ofert. Wtedy ostatecznie konkretyzuje się i zamyka lista wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, wtedy zaczyna się badanie ofert, a więc potencjalne przesłanki do wyłączenia członków komisji i innych osób są znane i nikt nie może się tłumaczyć, że np. pracował u jakiegoś wykonawcy, a nie wyłączył się, bo nie wiedział, że wykonawca zainteresowany jest zamówieniem. Trzeba się jednak mieć na uwadze, bo może wystąpić konieczność wyłączenia się jakiejś osoby nawet przez otwarciem ofert. Na przykład na etapie przed złożeniem ofert wpływa protest na postanowienia siwz albo po prostu pytania do siwz. Być może jakaś osoba z komisji jest odpowiedzialna za przygotowanie propozycji odpowiedzi na nie lub rozstrzygnięcia protestu. Jeśłi jest podstawa wyłączenia to juz wtedy podpisuje ZP-11, bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś z komisji formułuje odpowiedzi na pytania zadane przez jego małżonka-wykonawcę. To samo dotyczy kierownika zamawiającego lub pełnomocnika wyznaczonego przez niego. Pamiętajmy więc i o takich przypadkach, żeby się potem nie okazało, że w jakiejś sprawie decydował ktoś kto nie powinien.

Apollo
Posty: 51
Rejestracja: 20 mar 2008, 15:04

Post autor: Apollo » 27 mar 2009, 13:46

Tak naprawdę, to ważne jest chyba to w jakim trybie przeprowadzamy postępowanie. W przypadku PN, co do zasady wypełnia się po otwarciu ofert (chyba, że wcześniej wpłynie protest lub zapytanie dotyczące siwz). Ale już w przypadku NBO powinno się wypełnić ZP 11 na etapie zapraszania wykonawców do negocjacji.
Istotny w tej kwestii jest zapis art. 2 pkt 11!

U mnie jest tak, że zarówno członkowie komisji przetargowej jak i kierownik zamawiającego podpisują ZP 11 zaraz po otwarciu ofert (mam tutaj na myśli PN i przy założeniu, że nie było zapytań i protestów)

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 31 mar 2009, 7:48

Dziękuje wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi........ależ mnie ta dyskusja ucieszyła i zapewniła dobry humor na resztę dnia pracy... jeszcze raz wielkie dzięki :) :)

ODPOWIEDZ