Terminy KIO

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
Sub
Posty: 3
Rejestracja: 08 kwie 2013, 11:27

Post autor: Sub » 08 kwie 2013, 13:51

Witam,

Proszę o pomoc przy ustaleniu potencjalnego terminarzu składania protestów dotyczących treści SIWZ do KIO.

W przepisach dotyczących tego zagadnienia mamy informację, że czas na wniesienie protestu wynosi"
"5 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie zamówień Publicznych lub siwz na stronie internetowej – jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza od „progów unijnych”

Jak to jednak wygląda w praktyce?
Zaraz po ukazaniu się SIWZ trudno zakładać przecież złą wolę Zamawiającego. Zazwyczaj więc wysyłane jest "zapytanie" o możliwość zmiany zapisów SIWZ. To zabiera minimum dwie doby robocze (rzadko bywa, że Zamawiający odpowiada w tym samym dniu). Co więcej, o ile się orientuję, ustawa nie reguluje ile czasu Zamawiający ma na udzielenie odpowiedzi w tej sprawie. Może to zatem zabrać więcej dni nie tylko wynikających ze złej woli Zamawiającego ale również z tytułu bardziej skomplikowanej materii. Co więcej, ustawa wymaga aby:
"Odwołujący, pod rygorem odrzucenia odwołania, ma obowiązek przesłania kopii odwołania zamawiającemu przed upływem terminu do jego wniesienia. Przesłanie musi nastąpić w taki sposób, by zamawiający mógł się zapoznać z treścią odwołania przed upływem ww. terminu". To zabiera następne cenny czas. W baaaardzo wielu przypadkach Zamawiający "czujnie" ogłaszają przetargi w Piątki o godzinie 15. I znów ustawowe 5 dni zmniejsza się o dni weekendowe (a może bieg terminu 5 dni dotyczy dni roboczych?).


Jak zatem w praktyce jest możliwe wniesienie protestu do KIO w terminie 5 dni? Czy jest przyjęte i możliwe wniesienie odwołania bezpośrednio po ukazaniu się SIWZ i z pominięciem procedury "zapytania do SIWZ"?

Na marginesie, czy wartość przetargu do ustalenia terminu na wniesienie odwołania do KIO jest liczona od wartości danego zadania czy też od całości wartości przetargu (zamówienie wieloczęściowe o podanej wartości łącznej ale też każda część jest oszacowana z osobna)?

Czy odmowa zmiany zapisów w SIWZ przez Zamawiającego może być traktowana jako "czynność" i od niej (a nie od daty ukazania się gołoszenia o zamówieniu) może być liczony czas na odwołanie w KIO?

I jeszcze przykład z życia wzięty:

Na stronach Zamawiającego jest informacja:
"Ogłoszenie zostało opublikowane w DZIENNIKU URZĘDOWYM UNII EUROPEJSKIEJ w dniu 05.04.2013r."
Na stronach TED jest natomaist informacja:
"Data wysłania niniejszego ogłoszenia: 3.4.2013"
Od którego dnia zatem będzie liczony termin możliwości składania wniosku do KIO?

Wg której z tych dat będzie płynął termin ewentualnego wniesienia odwołania do KIO?
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2013, 14:15 przez Sub, łącznie zmieniany 1 raz.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 cze 2013, 14:52

Wykonawca ma 5 dni na złożenie odwołania na treść ogłoszenia o zamówieniu, ale w przypadku zamówienia poniżej progów unijnych dotyczyć to może wyłącznie opisu sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, a nie całej treści ogłoszenia i siwz. Gdy wykonawca widzi podstawę do wniesienia odwołania powinien przygotowywać odwołanie tak by zdążyć z jego wniesieniem. Jak sam zauważyłeś termin jest krótki i trzeba działać szybko, może nie być czasu na zadawanie pytań i czekanie na odpowiedzi zamawiającego.

Ogłaszanie przetargu w piątek, to nie „czujność” tylko normalny efekt pracy zamawiającego. Piątek jest tak samo dobrym dniem jak każdy inny, jak ogłosi w czwartek lub środę też po drodze będzie weekend, więc czujny wykonawca i tak wtedy musi opracowywać ewentualne odwołanie. Jakby zamawiający ogłosić przetarg w poniedziałek to zarzucono by mu chęć faktycznego skrócenia terminu na odwołanie, bo wtedy ostatnim dniem będzie sobota, a w sobotę pisemnie nie wniesiesz odwołania, bo UZP i KIO nieczynne. Jak widać nie byłoby za bardzo kiedy ogłaszać przetargów, żeby nie narazić się na zarzuty wykonawców.

Co do końcowego przykładu to reguluje to art. 182 ust. 2 pkt 1) ustawy Pzp – termin wnoszenia odwołania liczy się od publikacji ogłoszenia, a nie jego przekazania.

ODPOWIEDZ