szacowanie wartości dostaw/usług powtarzających się okre

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 21 paź 2008, 13:09

Dzień dobry! Proszę o pomoc w znalezieniu podstawy prawnej szacowania wartości dostaw/usług powtarzających się okresowo wg - odpowiednio - gryp/kategorii CPV, skoro art 34 ust.1 posługuje się pojciem "łączna wartość zamówień tego samego rodzaju"

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 paź 2008, 22:40

W naszym systemie prawnym nie znajdziesz takiej podstawy prawnej.

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 22 paź 2008, 7:51

czyli co? nie muszę szacując wartość takiego zamówienia brać pod uwagę słownika CPV? Według komentarzy , które znalazłam na powyższy temat mam to robić wg słownika CPV, a bezpośrednio z przepisów PZP tak nie wynika? Więc skąd się wzieła taka wytyczna?
Rozumiem przy planowaniu zamówień wg art. 13 pzp, to jest dla mnie jednoznaczne, ale art. 34 i powyższe zalecenie wynikające z komentarzy już nie?

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 22 paź 2008, 7:55

I końcowe pytanie: Którą metodą mam dokonać szacowania zamówień okresowo się powtarzających? Sumując zamówienia tego samego rodzaju, czy sumując wg katrgorii/grupy CPV?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 paź 2008, 13:06

Pytałaś o podstawę prawną. Takiej podstawy w polskim ustawodawstwie nie ma. Art. 13 mówi o sumowaniu wartości dostaw w ramach grupy z CPV, a usług w ramach kategorii. Zwrócić trzeba jednak uwagę, że to jest podstawa prawna sumowania jedynie w celu stwierdzenia czy jest przekroczenie 750.000 euro, a więc czy można zamieścić wstępne ogłoszenie informacyjne. Co do określania wartości według art. 32 – 35 to powiedziane jest że nie wolno dzielić zamówienia celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy, a wartością zamówienia udzielanego w częściach jest łączna wartość wszystkich części. Prawidłowe podejście do obliczenia wartości zamówienia jest problemem wszystkich zamawiających i też dostaję takie pytania na szkoleniach, jak podzielić i obliczyć wartość, żeby nie narazić się nma zarzut obchodzenia ustawy. W praktyce zamawiający podchodzą do tego tak i ja się z tym zgadzam, …że za zamówienie traktuje się to co jest skierowane do tych samych podmiotów zdolnych wykonać to zamówienie. A więc ci sami wykonawcy dostarczają długopisy, ołówki i spinacze, a więc potraktowanie tego jako oddzielnych zamówień i obliczenie osobno ich wartości byłoby naruszeniem ustawy. Jełki zaś zamawiający zamierza kupić komputer oraz projektor do wyświetlania filmów i przezroczy to już nie będzie to samo zamówienie gdyż inne podmioty są zdolne do jego wykonania, a połączenie w jednym zamówieniu mogłoby wręcz czasami narazić na zarzut ograniczania konkurencji, bo mało kto handluje jednocześnie tym i tym. Oprócz takiego podejścia nie jest oczywiście powiedziane, że nie można się też posiłkować podziałem na grupy dostaw i usług według CPV (czyli trzy pierwsze cyfry CPV), aczkolwiek ten podział według wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia potraktowałbym jako ważniejszy. Wartość zamówienia powtarzającego się okresowo dokonuje się tak samo z uwzględnieniem art. 34 PZP. A co do tego co piszą w komentarzach to zawsze trzeba podchodzić do wszystkiego ostrożnie i krytycznie. Komentarz to nie jest obowiązujące prawo. Są różnice wśród komentatorów na rożne tematy, czasem znaczne. Niedawno jedne mój znajomy poległ przez kio bo postąpił tak jak mówi niebieski komentarz oficjalny UZP. Ja też w pewnym sensie jestem komentatorem, bo w moich artykułach w Monitorze zamówień Publicznych nieraz postuluję zmiany w PZP, które usunęłyby sprzeczności interpretacyjne, ale i tak zmieniane to nie jest. Tak więc posiłkować się komentarzami jest dobrze, ale nie wolno przyjmować niczego bezkrytycznie.

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 22 paź 2008, 13:56

To muszę dodać, że pogląd, iż obliczenie wartości zamówienia na dostawy i usługi powtarzające się okresowo wg art. 34.1.1. polega na sumowaniu wartości zamówień w oparciu o kategorie lub grupy, okreslone w CPV znalazłam właśnie na stronie www.uzp.gov.pl :) - to jeszcze tak w nawiązaniu do pana znajomego. Dziękuje!!!

ODPOWIEDZ