Soprawdzanie Kosztorysu - wynagrodzenie kosztorysowe

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Dorota2804
Posty: 11
Rejestracja: 04 lis 2010, 9:55

Post autor: Dorota2804 » 10 sty 2011, 9:17

Witam, chcemy przystąpić do przetargu, gdzie wynagrodzenie będzie wynagrodzeniem kosztorysowym. Zaznaczę, że będę robiła takie zamówienie po raz pierwszy więc mam wiele wątpliwosci i pytań.
Wykonawca ma załączyć kosztorys uproszczony. Jak później go sprawdzać? Co ewentualnie będziemy mogli w nim poptrawić. Czy załączony przez Wykonawcę kosztorys musi być identyczny jak przedmiar, tzn. musi mieć identyczne numery KNR, opis, j.m., miary?
Co w przypadku, gdy np.
- KNR będzie inny niż w przedmiarze - pozostałe rzeczy OK,
- KNR taki sam, inny opis - pozostałe rzeczy OK,
- inna j.m - pozostałe rzeczy OK
- żle wyliczenia ceny j.m (ilość) x cena jednostkowa - złe zaokrąglenia, co może spowodować, że np. cena ofertowa będzie inna niż podana?
Bedę wdzięczna za odpowiedź.
Dziekuję i pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 sty 2011, 9:36

Możesz poprawić omyłkę polegającą na wskazaniu w kosztorysie ofertowym numerów KNR innych niż w przedmiarze robót. Omyłki polegające na powieleniu pozycji w kosztorysie oraz podaniu błędnego obmiaru co do zasady możesz poprawić. Musisz jednak przeanalizować, czy taka zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na treść oferty oraz czy posiadasz wszystkie dane niezbędne do dokonania zmian.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, masz obowiązek poprawić w ofercie inne omyłki polegające na niezgodności oferty z siwz, jeżeli nie spowoduje to istotnych zmian w treści oferty. Oznacza to, że niezgodność ta musi mieć charakter omyłki oraz że dokonane przez Ciebie zmiany nie mogą ingerować w sposób istotny w treść oferty. Ponadto, omyłka musi być tego rodzaju, że będziesz w stanie poprawić ją samodzielnie bez udziału wykonawcy. Pamiętaj, że możesz dokonać poprawy kosztorysu tylko w sytuacji, kiedy w ofercie znajdują się wszystkie potrzebne do tego dane.
W przypadku omyłek polegających na powieleniu przez wykonawcę jednej z pozycji w kosztorysie oraz przyjęciu do obmiaru innej niż określona w przedmiarze ilości jednostek, to co do zasady możesz je również poprawić.
Poprawienie rozbieżności w obmiarze będzie polegać na tym, że dostosujesz ilość robót do wynikającej z przedmiaru i przemnożysz ją przez wskazaną przez wykonawcę w kosztorysie cenę jednostkową.

ODPOWIEDZ