różne stawki VAT w jednym postępowaniu

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
zett
Posty: 74
Rejestracja: 01 kwie 2011, 8:46

Post autor: zett » 23 wrz 2011, 13:26

jestem uczestnikiem przetargu nieograniczonego na roboty budowlane


Zamawiający wezwał mnie do wyjaśnień treści złożonej oferty w zakresie naliczonego podatku VAT w wysokości 23%.

Całość oferty tak jak większość biorących udział w postępowaniu wyceniłem z taką właśnie stawką. Niestety jeden z uczestników potraktował występujące roboty terenów zielonych stawką 8% a resztę robót 23%.

I w tym miejscu Zamawiający ma problem. Po rozmowie z przemiłą panią chciałbym napisać takie wyjaśnienie gdzie bezsprzecznie wykażę prawidłowość zastosowania jednej 23% stawki VAT.

Z tego co usłyszałem zamówienie jest dotowane z funduszy UE i po prostu Zamawiający boi się ewentualnych konsekwencji złych decyzji.

Bardzo proszę o pomoc.

pozdrawiam
zet

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 23 wrz 2011, 15:44

Błędy w zakresie określenia stawki VAT w ofercie wykonawcy co do zasady w doktrynie uznawane były jeszcze do niedawna za niepoprawialne i skutkowały koniecznością odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Niestety na chwilę obecną brak jest jednolitej wykładni tego zagadnienia, co skutkuje chaosem nie tylko orzeczniczym ale także decyzyjnym. Zamawiający zdani są na własne interpretacje i decyzje.
W doktrynie i orzecznictwie istnieje pogląd, że błąd, o którym mowa, uznawany jest za taką pomyłkę w obliczeniu ceny, której zamawiający nie może uznać za oczywistą i w tym kontekście poprawić. Taka koncepcja wydaje się być słuszna i uzasadniona, gdyż prowadząc postępowanie, musisz na etapie oceny i badania ofert zbadać przedstawioną przez wykonawcę cenę. Skoro ustawodawca dopuszcza poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych, które co do zasady dotyczą przede wszystkim obliczeń w zakresie ceny, wydaje się, że przyznaje w ten sposób zamawiającemu uprawnienie do weryfikacji każdego jej elementu. Dla przykładu w orzeczeniu z 27 sierpnia 2010 r. (sygn. akt KIO 1721/10; KIO 1746/10) wyraźnie podkreślono, że błąd w zakresie określenia stawki VAT nie może być obojętny zamawiającemu podczas oceny i badania złożonych ofert. Wybór oferty najkorzystniejszej musi być dokonany w oparciu o zasadę równości i uczciwej konkurencji. Biorąc powyższe pod uwagę, ustalone przez wykonawców ceny muszą być porównywalne, tj. oparte na tych samych wyznacznikach także w zakresie stawki VAT, chyba że wykonawca podlega zwolnieniu na podstawie przepisów odrębnych ustaw. I tak, błędem w obliczeniu ceny - powszechnie i konsekwentnie w doktrynie oraz orzecznictwie zamówień publicznych (z wyjątkiem kilku orzeczeń KIO, które stanowią wyłom od jednolitej w tym zakresie dotychczas linii orzeczniczej) są sytuacje, w których wykonawcy zastosowali nieprawidłową stawkę podatku od towarów i usług, tj. sprzeczną z przepisami wskazanej ustawy.

Przeciwnicy powyższej koncepcji wskazują, że obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku VAT obciąża wykonawcę jako podatnika (wystawcę faktury VAT) i to on ponosi ryzyko i pełną odpowiedzialność z tego tytułu, w tym odpowiedzialność karnoskarbową (zob. wyrok z 2 kwietnia 2008 r., sygn. akt: KIO/UZP 234/08, a także wyrok z 15 stycznia 2009 r., sygn. akt KIO 1514/08). Natomiast w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 7 lipca 2010 r. (sygn. akt KIO/1280/10) Izba stwierdziła wręcz, że wskazanie niewłaściwej stawki VAT w ogóle nie jest błędem w obliczeniu ceny.

ODPOWIEDZ