Rezygnacja z podwykonawców

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Apollo
Posty: 51
Rejestracja: 20 mar 2008, 15:04

Post autor: Apollo » 28 lis 2008, 10:47

Witam!

Wykonawca składając ofertę, wskazał że realizacja zamówienia będzie przebiegać przy udziale dwóch podwykonawców. Do oferty dołączono CV kadry wykonawcy
i podwykonawców.
Jednym z kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty była ocena kadry (oceniane były kwalifikacje, wykształcenie i doświadczenie osób mających prowadzić szkolenia w zakresie technologii ICT).

W zawartej umowie jeden z paragrafów mówi: „Wykonawca zrealizuje przedmiot zamówienia przy udziale podwykonawców, wskazanych w ofercie…”

W trakcie realizacji zadania wykonawca zwraca się do zamawiającego o wyrażenie zgody na poszerzenie składu osobowego kadry prowadzącej szkolenia. Jak się okazało wykonawca nie realizuje zamówienia (nie prowadzi szkoleń) przy udziale podwykonawców ale na własny rachunek (podejrzewam, że wykonawca „poszczypał” się z podwykonawcami (oni zrezygnowali z realizacji zamówienia) i dlatego zwrócił się do zamawiającego o wyrażenie zgody na poszerzenie składu osób prowadzących szkolenia, gdyż w przeciwnym razie nie będzie w stanie zrealizować zadania w wyznaczonym terminie).

Czy w takim przypadku zawarta umowa jest w ogóle ważna, a wykonawca może po uzyskaniu zgody zamawiającego na poszerzenie składu kadry realizować przedmiot zamówienia bez udziału podwykonawców?

Zgodnie z art. 144 w grę nie wchodzi żaden aneks do umowy – zamawiający nie przewidział w SIWZ możliwości takiej zmiany!

Pozdrawiam!

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 01 gru 2008, 15:28

Tu kilka spraw jest poruszonych. Po pierwsze w Ofercie nie można żądać wskazania podwykonawców a jedynie zakresu prac, które zamierza Wykonawca im powierzyć. Nie mamy więc prawa żądać wskazania podwykonawców z nazwy. Po drugie co do możliwości zmiany umowy ro ważne kiedy została ona podpisana - jeśli przed 24 października to nie ma problemu, można zastanawiać się nad zastosowaniem 144 w starym brzemieniu. Jeśli zaś po 24 pażdziernika to podzielam pogląd o niemożliwości dokonania zmiany. Inna sprawa, już niezależnie od terminu podpisania umowy, to jaki interes ma zamawiający w dopuszczeniu do takiej zmiany? Moim zdaniem żadnego, to wykonawca zobowiązał się, że takie a nie inne osoby przeprowadzą szkolenia. Co innego gdyby zaistniałą siła wyższa, np. odpukać - śmierć jednego z trenerów.
Umowa jest ważna i wykonawca ma obowiązek ją wykonać zgodnie ze zobowiązaniem zawartym w ofercie.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ