pytanie dot. zamówień publicznych

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
Andrzej Dz.
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2007, 12:26

Post autor: Andrzej Dz. » 18 paź 2007, 21:22

Czy Urząd Miasta w SIWZ w trybie przetargu nieograniczonego - procedura uproszczona może wprowadzić zapis: " W przetargu mogą wziąć udział Wykonawcy, którzy spełniają poniższe warunki:a. ..., b. ..., c.wykonali w ciągu ostatnich 5 lat realizowali dostawę tego sprzętu, " ? W Ustawie o Zamówieniach Publicznych czegoś takiego nie ma. Jest to chyba niezgodne z ustawą i dyskryminuje nowych dostawców, wykonawców... Proszę o PILNĄ informacje.Dziękuje.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 paź 2007, 7:13

Zamawiający może żądać potwierdzenia przez wykonawcę jego doświadczenia, tyle tylko, że jeśli chodzi o dostawy to żądać można tylko wykazu wykonanych dostaw za ostatnie 3 lata, a nie 5. Pięć lat dotyczy robót budowlanych. Taki warunek nie dyskryminuje nowych wykonawców, bo w siwz powinien się znaleźć też zapis, że jeżeli okres prowadzenia działalności przez wykonawcę jest krótszy to ma się wykazać określoną dostawą tym okresie. Zamawiający powinien oczywiście też konkretnie określić jaką dostawą ma się wykazać wykonawca na potwierdzenie jego doświadczenia, więc np. co zawierała dostawa i na jaką byłą cenę. Dostawa ta musi odpowiadać swoim rodzajem i wartością dostawie stanowiącej przedmiot zamówienia. Zamawiający powinien też żądać załączenia dokumentów potwierdzających, że te dostawy lub usługi zostały wykonane należycie. Na temat tych warunków wypowiada się Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2006 r. Nr 87, poz. 605).

Andrzej Dz.
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2007, 12:26

Post autor: Andrzej Dz. » 22 paź 2007, 11:30

Jestem właścicielem firmy jednoosobowej zajmującej się wykonywaniem usług teleinformatycznych i telekomuniakyjnych. Mogę wykonywać usługi i również dostarczać sprzęt ( chodzi o dostawę 20 laptopów dla Urzędu Miasta ), lecz nie robiłem tego wcześniej. Jestem zainteresowany tym przetargiem i nie wiem czy mogę złożyć ofertę ? Proszę o pomoc w tym zakresie.
Andrzej Dziubakiewicz

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 paź 2007, 11:46

Może Pan wziąć udział jeśli spełnia Pan warunki udziału w postępowaniu. Jeśli warunkiem jest wykazanie się, że wykonało się już zamówienie na 20 komputerów (jeśli warunek rzeczywiście dotyczy 20 komputerów) to wystarczy, że zrealizował Pan takie zamówienie niekoniecznie w drodze przetargu. Być może jakaś firma prywatna zamawiała tyle komputerów. Oznacza to, ze posiada pan doświadczenie wymagane do zrealizowania zamówienia. Tylko trzeba będzie poprosić o referencje od tego kto kupił te komputery na dowód, że wszystko przebiegło w porządku.

Don
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2007, 13:53

Post autor: Don » 25 paź 2007, 8:20

mała korekta - jak pisze Andrzej Dz., jest to przetarg wg procedury uproszczonej, co oznacza, że zamawiający nie miał obowiazku żądać dokumentów potwierdzających doświadczenie, a z opisu nie wynika, czy żądali dokumentów potwierdzających ... może wystarczy samo oświadczenie ?
aha - jeżeli są to dostawy, to specyfikacja do oprotestowania za te 5 lat, a postępowanie do unieważnienia bo tego warunku poprawić nie można !

ODPOWIEDZ