przetarg bez komisji

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ania70
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2010, 13:01

Post autor: ania70 » 15 wrz 2010, 13:22

Proszę o odpowiedź na pytanie: Jak przeprowadza sie przetarg poniżej progów bez powołania komisji? Czy tak samo jak w przypadku powołania komisji?
Czy może przeprowadzić przetarg pracownik lub pracownicy zamawiającego ?
Czy niezbędny jest do tego regulamin i okreslenie powierzonych czynności?
z góry dziękuję

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 wrz 2010, 14:51

"Powołanie komisji przetargowej jest obligatoryjne, gdy wartość przedmiotu zamówienia jest równa tzw. progom unijnym lub je przekracza. Jednak również wtedy kierownik może samodzielnie dokonać oceny ofert. Komisja przedstawia kierownikowi propozycje wykluczenia wykonawcy, odrzucenia oraz wyboru oferty. Nie oznacza to jednak, że kierownik jest związany ustaleniami komisji dotyczącymi oceny ofert. Komisja przetargowa pełni funkcję zespołu pomocniczego. To do kierownika należy ostateczna decyzja. Co do zasady za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego. Odpowiedzialność ponoszą także inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności związane z postępowaniem. Kierownik zamawiającego może bowiem pisemnie powierzyć wykonywanie zastrzeżonych dla siebie czynności swoim pracownikom.
Zarówno kierownik zamawiającego, jak i osoba upoważniona mogą wyznaczyć spośród podległych im pracowników osobę lub osoby, które fizycznie będą przygotowywały dokumentację postępowania. Taką osobę można nazwać np. sekretarzem postępowania. Wówczas sekretarz przygotowuje całą dokumentację, a kierownik lub osoba wykonująca czynności zastrzeżone dla kierownika podpisuje (czy zatwierdza) dokumentację. Potwierdza to fakt, że np. w drukach ZP jest miejsce na 2 podpisy: osoby sporządzającej protokół oraz kierownika zamawiającego bądź osoby upoważnionej.
W postępowaniach poniżej tzw. progów unijnych kierownik zamawiającego lub osoba wykonująca czynności dla niego zastrzeżone mogą (ale nie muszą) powołać komisję przetargową, która jest ich zespołem pomocniczym. Zakres czynności wykonywanych przez komisję, oprócz przepisów ustawy Pzp, określa regulamin pracy komisji. Mimo że ustawa Pzp nie nakłada na zamawiającego wprost obowiązku przygotowania takiego regulaminu, to jednak dla sprawnego udzielenia zamówień publicznych każdy zamawiający powinien go stworzyć. Podstawą przygotowania regulaminu będzie art. 21 ust. 3 ustawy Pzp wskazujący, że kierownik zamawiającego określa organizację, skład, tryb pracy oraz zakres obowiązków członków komisji przetargowej. Musi mieć przy tym na celu zapewnienie:

* sprawności działania komisji,
* indywidualizacji odpowiedzialności jej członków za wykonywane czynności oraz
* przejrzystości jej prac.

W praktyce rzadko zdarza się, żeby kierownik zamawiającego osobiście przygotowywał i przeprowadzał postępowanie. Nie ma jednak przeszkód, aby dokonał tych czynności sam."

ania70
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2010, 13:01

Post autor: ania70 » 16 wrz 2010, 7:54

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

ODPOWIEDZ