Protest wygrywającego przetarg

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Trawnik
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2007, 13:04

Post autor: Trawnik » 03 wrz 2007, 19:59

Po rozesłaniu informacji o wyniku przetargu, wykonawca który go wygrał wniósł protest przeciwko wyborowi jego oferty. Powód protestu, to rażąco niska cena którą zastosował, a zamawiający nie odrzucił jego oferty. Przypuszczam, że faktycznym powodem protestu jest chęć uniknięcia zawarcia umowy, którą z różnych względów nie chce zawrzeć i dąży do odrzucenia jego oferty lub unieważnienia przetargu. W innym przypadku przepadnie mu wadium ok. 45.000,- zł. Co powinienem zrobić?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 04 wrz 2007, 7:38

Ja bym protest odrzucił jako wniesiony przez podmiot nieuprawniony. Art. 179. ust 1. Pzp mówi: „Środki ochrony prawnej określone w niniejszym dziale przysługują wykonawcom i uczestnikom konkursu, a także innym osobom, jeżeli ich interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1b.” Trudno uznać, że protest wniesiony przeciw wyborowi własnej oferty jest związany z naruszeniem interesu prawnego wykonawcy w uzyskaniu zamówienia, skoro właśnie jego oferta została wybrana. Tak jak Pan sugeruje zapewne z jakiegoś powodu wybrany wykonawca rozmyślił się i nie chce podpisać umowy nie tracąc jednocześnie wadium. Wszystko jednak wskazuje, że to wadium straci jeśli nie podpisze mowy.

ODPOWIEDZ