Protest przeddzień otwarcia ofert

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
anetaa
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:30

Post autor: anetaa » 21 sie 2008, 9:35

Wykonawca złożył protest przeddzień otwarcia ofert. Czy w związku z tym otwarcie ofert ma odbyć się w sposób zaplanowany a oferta protestującego Wykonawcy uwzględniona? Czy toczące się w wyniku protestu postępowanie ma wpływ na procedurę otwarcia ofert i pracy komisji przetargowej? Czy termin na przystąpienie do przetargu to 3 dni od dnia otrzymania wezwania przez wykonawcę licząc od tego dnia włącznie czy następnego? Czy jeżeli Zamawiający uznaje protest za wniesiony po terminie to i tak musi przeprowadzić całą procedurę, tj. wzywać wykonawców do przystąpienia do protestu itd?
Przepraszam za natłok pytań. Będę bardzo wdzięczna za radę.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 sie 2008, 12:02

Na co wpłynął protest? Przypuszczam, że na treść siwz lub ogłoszenia o zamówieniu. Zgodnie z art. 180 ust 5 PZP: „W przypadku wniesienia protestu dotyczącego treści ogłoszenia lub postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający może przedłużyć termin składania ofert.” Może, co nie znaczy że musi. Zamawiający powinien rozważyć co będzie lepiej. Zaryzykować i otworzyć oferty pamiętając, że jeszcze nie rozstrzygnął protestu i że w razie uznania jego zasadności być może skutkowałoby to obowiązkiem modyfikacji siwz, która po otwarciu ofert już nie będzie możliwa. Jeśli zamawiający po wstępnej analizie uważa, że protest nie wpłynie na zachowanie zamawiającego i nic nie trzeba będzie zmieniać, to nie trzeba przedłużać terminu składania ofert. Zamawiający ma oczywiście obowiązek przesłać kopie protestu wykonawcom i wezwać ich do wzięcia udziału w postępowaniu toczącym się w wyniku wniesienia protestu. Wykonawcy mają czas na przystąpienie do upływu terminu na składanie protestów na siwz. Praktycznie więc może się zdarzyć, że już nie będą mieć czasu na przystąpienie jeśli protest wpłynie w ostatnim dniu terminu i to jeszcze pod koniec dnia. Zamawiający zamieszcza oczywiście też protest w Internecie. Niezależnie od tego czy zamawiający od razu widzi, że protest jest bezzasadny lub też wniesiony po terminie nie zwalnia go to z obowiązku przekazania kopii protestu wszystkim wykonawcom i wezwania ich do wzięcia udziału w postępowaniu toczącym się w wyniku wniesienia protestu.

ODPOWIEDZ