zamówienie na usługi edukacyjne

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Wekwertynk
Posty: 27
Rejestracja: 18 cze 2010, 13:23

Post autor: Wekwertynk » 28 wrz 2010, 14:14

To znowu ja :) dziś dzień pełen pytań.
Czy na udzielenie zamówienia na prowadzenie zajęć dodatkowych w szkole należy przeprowadzić przetarg ? Dyrektor chce pominąć ustawę i podpisać umowę zlecenia z nauczycielami szkoły, jednak wartość całości zamówienia przekracza 14tyś euro. Według mnie należy jednak przeprowadzic przetarg z podziałem na części ( bo wiadomo plastyk nie będzie prowadzić zajęć dodatkowych z matematyki ). Czy do takiego przetargu mogą przystąpić nauczyciele uczący w danej szkole ? Bo zależy mu aby zajecia prowadzili nauczyciele uczący w danej szkole. Ja jednak jestem za przeprowadzeniem przetagu nieograniczonego, to jednak nie daje takiej gwarancji. Czy ewentualnie można skorzystać z innego trybu np zapytanie o cenę, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 wrz 2010, 14:43

Jeśli okaże się, że wartość szacunkowa Twojego zamówienia jest powyżej 14 000 euro, przeprowadź przetarg nieograniczony lub ograniczony. Pamiętaj, że w obecnym stanie prawnym ograniczono możliwości udzielenia zamówienia na usługi szkoleniowe w trybie z wolnej ręki. Wprowadzony ostatnią nowelizacją zapis art. 5 ustawy Pzp wskazuje, że do postępowań o udzielenie zamówień, których przedmiotem są usługi o charakterze niepriorytetowym (w Twoim przypadku usługi szkoleniowe), nie stosuje się przepisów ustawy dotyczących:

* terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert,
* obowiązku żądania wadium,
* obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału
w postępowaniu,
* zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy,
* przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz licytacji elektronicznej.,
Okoliczności, w których można wszcząć postępowanie w trybie negocjacji bez ogłoszenia lub z wolnej ręki.

W przypadku Twoich usług szkoleniowych możesz wszcząć postępowanie w trybie negocjacji bez ogłoszenia lub zamówienia z wolnej ręki także w innych uzasadnionych przypadkach niż określone w art. 62 ust. 1 lub art. 67 ust. 1 ustawy Pzp,
w szczególności jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować co najmniej jedną
z następujących okoliczności:

* naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków;
* naruszeniem zasad dokonywania wydatków w wysokości i w terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań;
* poniesieniem straty w mieniu publicznym;
* uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań.

Wekwertynk
Posty: 27
Rejestracja: 18 cze 2010, 13:23

Post autor: Wekwertynk » 29 wrz 2010, 10:20

Dziękuje za szybka odpowiedź.
Ja jestem za przeprowadzeniem przetargu, jednak dyrektor uzyskał informację, że może to zlecić swoim nauczycielom bez przetargu nawet jeśli kwota na realizacje zadania jest powyżej 14tyś euro, bo bedzie to usługa wykonywana bezpośrednio przez nich a nie przez podwykonawców, lub firme w której ztrudnieni sa nauczyciele. Dla mnie to żadne tłumaczenie, ale chciałam sie upewnić. Bo przeciez inne prace firma też wykonuje bezpośrednio ( nie zwsze jest możliwość zatrudnienia podwykonawcy ).
Zatem należy przeprowadzić postępowanie zgodnie z ustawą. Prosze mnie w tym upewnić.
Jeśliby mógł pan wyjasnić okoliczność : naruszenie zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków. Bo tylko ta okoliczność mogłaby ( jesli to wogulę możliwę ) wystapić podczas ogłoszenia przetargu nieograniczonego na usługi edukacyje w moim przypadku.

Bogdan.Kotecki
Posty: 97
Rejestracja: 07 maja 2010, 17:25

Post autor: Bogdan.Kotecki » 05 paź 2010, 22:11

Dyrektor jest w błędzie, a jeśli koniecznie chcę uniknąć przetargu to rozwiązaniem będzie zawarcie odpowiednich aneksów do umów o pracę nauczycieli, bo: Do umów z zakresu prawa pracy nie stosuje się Pzp.

ODPOWIEDZ