PRZETARG (konferencja)

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
lumark
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2010, 11:09

Post autor: lumark » 14 wrz 2010, 21:49

Opracowuje SIWZ na przetarg na "Zapewnienie noclegów , wyżywienia oraz najem sal konferencyjnych w ramach konferencji w miejscowości ....". Zastanawia mnie jedna rzecz. Wnioskujący o przetarg określił, że konferencja ma odbyć się w konkretnej miejscowości Beskidu Śląskiego oraz dokładnie ustalił szczegółowy opis, kategorię hotelu (ile ma posiadać gwiazdek itd). Do tej pory wszelkie konferencje zamawiający realizował na podstawie zamówienia z wolnej ręki. Ustawa się zmieniła i trzeba przeprowadzać na tego typu usługi przetargi. Zastanawia mnie fakt czy wskazanie dokładnego miejsca gdzie ta konferencja ma się odbyć nie jest naruszeniem ustawy i zasad zamówień, ponieważ ja nie znając się na kategoryzacjach hoteli wiem, że do tego przetargu mogą wystartować tylko 2 firmy. Mam uzasadnienie dlaczego akurat ta a nie inna miejscowość - w uzasadnieniu tym pisze, że miejscowość ta jest oddalona o ok. 80 km od lotniska (mają tez być goście z zagranicy) oraz, że jest to urokliwe miejsce z pięknymi krajobrazami, obsługa oraz warunki hotelu są odpowiednie i wcześniejsze konferencje były też tam organizowane. Moim zdaniem to jest naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, bo właściwie po co ten przetarg jak ja domyślam się kto złoży ofertę. Ponadto ustawodawca chyba nie bez powodu zakazał stosowania zamówienia z wolnej ręki przy tego typu usługach aby nie ograniczać kręgu wykonawców, a przetarg nieograniczony jest jedynym najbardziej popularnym trybem, w którym to oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy.
Myślę, że zamawiający może opisać miejsce, ale np. w taki sposób, że konferencja ma odbyć się w odległości do 100 km od siedziby zamawiającego w miejscowości górskiej, ale nie wskazywać dokładnej miejscowości.
Zastanawia mnie czy w dobrym kierunku myślę, czy może wskazanie miejscowości przy tego typu usłudze jest dopuszczalne?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 wrz 2010, 9:23

Wskazanie na konkretne miejsce będzie ograniczało czyn nieuczciwej konkurencji, tym bardziej że np. może być tam tylko jeden pensjonat.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 15 wrz 2010, 9:39

ale akurat są to usługi niepriorytetowe

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 wrz 2010, 9:50

Nowelizacja ustawy Pzp z 2 grudnia 2009 r. w istotny sposób ograniczyła możliwość stosowania trybu z wolnej ręki w stosunku do tzw. usług niepriorytetowych.
Zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy Pzp możesz zastosować tryb z wolnej ręki przy udzielaniu zamówień na usługi niepriorytetowe także w innych uzasadnionych przypadkach niż te wskazane w art. 67 ust. 1 ustawy Pzp (podstawowe przesłanki wyboru trybu z wolnej ręki).
Ustawodawca określił wprost cztery takie uzasadnione przypadki, nie podając przy tym ich definicji. Będziesz mógł zastosować tryb z wolnej ręki na usługi niepriorytetowe, jeżeli zastosowalnie innego trybu mogłoby skutkować jedną z następujących okoliczności:

* naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków;
* naruszeniem zasad dokonywania wydatków w wysokości i w terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań;
* poniesieniem straty w mieniu publicznym;
* uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań.

Pamiętaj, że katalog uzasadnionych przypadków nie jest katalogiem zamkniętym. Jeśli znajdziesz inny uzasadniony przypadek, również będziesz mógł zastosować tryb z wolnej ręki.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 15 wrz 2010, 12:16

miałem na myśli kryteri akurat...... A co do cytatu to jest on trochę przeinaczony, bo przepis art. 5 ust. 1a brzmi trochę inaczej nie: "zastosowalnie innego trybu mogłoby skutkować jedną z następujących okoliczności:" ale "zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować co najmniej jedną z następujących okoliczności:" Ta droban różnica niesie ze sobą dość istotne różnice prawne

ODPOWIEDZ