roboty budowlane

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
marcichy
Posty: 85
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:24

Post autor: marcichy » 23 sie 2010, 11:43

witam, mam maly zamet

przprowadzilem postepowanie (ryczalt) na remont i nadbudowe budynku mieszkalnego (domek jednnorodzinny) koszt ok 150 tys brutto.. Nalezalo do budynku parterowego dobudowac poddasze uzytkowe, wyremontowac pietro. Podczas prac okazalo sie (po powodzi), ze lawy fundamentowe nadaja sie do wzmocnien - nie utrzymaja ciezaru nowego dachu. Udzielilem zamowienia dodatkowego na ok. 50 tys brutto (nie objete podstawowym zamowieniem, do 50% wartosci podstawowego, art 67 ust 1 pkt 5 b)

Teraz przychodza do mnie "moi techniczni" i mowia, ze trzeba zlecic nowe prace przy remoncie domku, tez takie ktorych nie bylo w podstawowym postepowaniu.
Ich koszt zostal oszacowany na ok. 50 tys brutto.

Plan zamawiajacego przewidywal tylko na ten rok zamowienie podstawowe bez zadnych innych prac....lawy wyszly po powodzi a obecne prace to bledy w projeckie (np. instalacje c.o. przewidziano tylko na parterze....nie przewidziano takze na dobudowanym poddaszu - a to jest potrzebne)

Czy te ostatnie roboty udzielic poza ustawa, progu 14 tys nie przechodza, nie byly planowane (zreszta jak wzmocnienie law fundamentowych tez). Tylko lawy miescily mi sie w zamowieni dodatkowym (50%) a jak do tego dodam teraz nowe potrzby to juz mam problem.

Zamowienie dodatkowe realizuje ten sam podmiot co zamowienie podstawowe, dla prac "planowanych" tez jest pomysl by wykonal je podmiot, ktory wykonuje teraz prace.

dzieki za pomoc
Ostatnio zmieniony 23 sie 2010, 12:46 przez marcichy, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 23 sie 2010, 16:53

Moje zdanie jest takie, że zamówienie to można podpiąć pod zamówienie dodatkowe, jednak można także zakończyć postępowanie już na tym etapie i dla bezpieczeństwa zrobić odrębnym zamówieniem.

marcichy
Posty: 85
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:24

Post autor: marcichy » 24 sie 2010, 7:41

najchetniej podpialbym te nowe roboty pod zamowienie dodatkowe ale nie mieszcze sie (biorac pod uwage juz udzielone zamowienie dodatkowe na wzmocnienie law fundamentowych) w 50% zamowienia podstawowego.

zamowienie podstawowe jest na ok. 150 tys zl., a juz udzililem zamowienia dodatkowego na ok. 50 tys. zl (na fundamenty), jesli teraz bym udzielil na kolejne 50 tys. zl. to przkroczy to 50% podstawowego. Zakladam, ze wszystkie zamowienia dodatkowe do zamowienia podstawowego nie moga przekraczac 50% wartosci zamowienia podstawowego.

Szukam uzasadnieina dla nie stosowania ustawy...moze isc w kierunku, ze skoro nie bylo to w planie i nie przekracza 14 tys .euro to ustawy nie stosuje. Pieniadze sa bo zostaly zaoszczedzone na innych przetargach na roboty budowlane.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 sie 2010, 10:36

Proponuję nie kombinować, zakończyć postępowanie a kolejne rzeczy zlecić nowym postępowaniem.

ODPOWIEDZ