środki finansowe lub zdolność kredytowa

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
kmat
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2010, 21:49

Post autor: kmat » 12 sie 2010, 21:59

Witajcie, mam wątpliwości odnośnie spełniania warunku udziału w postępowaniu w którym brałem udział. Zamawiający w SIWZ postawił warunek "posiadania środków finansowych lub zdolności kredytowej w kwocie 700 tys. zł". Pracuję w zamówieniach publicznych stosunkowo krótko, ale pierwszy raz spotkałem się z tym iż wykonawca (dokładnie konkurencyjna firma) przedstawił na spełnienie takiego warunku 2 oddzielne zaświadczenia z 2 banków. Na jednym zawarte jest to że firma ma w rachunku odnawialny kredyt w wys. 150 tys zaś na drugim że posiada na rachunku 560 tys zł. Oba zaświadczenia wydane z inną datą, ale obie przed dniem składania ofert. Czy został spełniony warunek posiadania tych środków skoro zamawiający w SIWZ zapisał wyraźnie : zdolność kredytową LUB środki finansowe w wys. 700 tys zł ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 sie 2010, 23:31

Dlaczego ma nie spełniać warunku?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 sie 2010, 8:22

Z kredytem odnawialnym może być taki problem, że może być wykorzystany w znacznej części, przez co wykonawca nie posiada aktualnie żądanej zdolności kredytowej. Fakt posiadania w rachunku kredytu odnawialnego nie oznacza wprost, ze wykonawca może z tej kwoty jeszcze korzystać. Na miejscu zamawiającego wzywałbym wykonawcę do wyjaśnień pod tym względem.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 sie 2010, 8:28

Myślę raczej że i tak trzeba będzie uznać , no chyba że faktycznie Wykonawca wyjaśnij że ma kredyt w X części wykorzystany w co wątpię.

kmat
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2010, 21:49

Post autor: kmat » 14 sie 2010, 12:17

Po wysłaniu pisma z uwagami dotyczącymi moich wątpliwości Zamawiający nieoficjalnie przyznał się że ma wątpliwości co do spełniania tego warunku i wezwie oferenta do złożenia wyjaśnień. Zobaczymy co z tego wyniknie.

ODPOWIEDZ