Obsługa prawna

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
1Slawek1
Posty: 9
Rejestracja: 20 maja 2010, 10:19

Post autor: 1Slawek1 » 06 lip 2010, 18:08

Witam.

Mam pytanie.

Jeden z mecenasów świadczy usługi polegajace na wykonywaniu zastępstwa procesowego przed sądami, trybunałami
lub innymi organami.
Drugi mecenas ma świadczyć usługi w zakresie doradztwa prawnego bierzącej obsługi prawnej i jedynie w nielicznych przypadkach wykonywać zastępstwo procesowe przed sądami dotyczące innych spraw niż 1 mecenas.

Jakie zastosować w tym przypadku postępowanie ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 lip 2010, 20:07

"Usługi prawnicze zaliczane są do tzw. usług niepriorytetowych, korzystających z przewidzianych w ustawie Pzp wyłączeń. Jednakże, po ostatniej nowelizacji zakres tych wyłączeń został ograniczony i rzadziej będziesz mógł udzielać zamówienia na te usługi w trybach najmniej niekonkurencyjnych.
Należy jednak pamiętać, że nowelizacja ustawy Pzp z 2 grudnia 2009 r. ograniczyła możliwość stosowania trybów negocjacji bez ogłoszenia oraz z wolnej ręki w stosunku do usług niepriorytetowych, tylko do uzasadnionych przypadków. Zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy Pzp możesz zastosować powyższe tryby przy udzielaniu zamówień na usługi prawnicze także w innych uzasadnionych przypadkach niż te wskazane w art. 62 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy Pzp (tj. podstawowych przesłanek wyboru trybów: negocjacji bez ogłoszenia i z wolnej ręki).
Ustawodawca określił wprost cztery takie uzasadnione przypadki, nie podając jednak ich definicji. Będziesz mógł zastosować tryb negocjacji bez ogłoszenia lub z wolnej ręki na usługi prawnicze, jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować jedną z następujących okoliczności:

* naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków;
* naruszeniem zasad dokonywania wydatków w wysokości i w terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań;
* poniesieniem straty w mieniu publicznym;
* uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań.

W związku z powyższym, jeśli będziesz chciał udzielić zamówienia na usługi prawnicze na podstawie ww. trybów niekonkurencyjnych, uprzednio będziesz musiał przygotować stosowne uzasadnienie.
Weź także pod uwagę, że katalog uzasadnionych przypadków nie jest katalogiem zamkniętym. Jeśli znajdziesz inny uzasadniony przypadek, również będziesz mógł zastosować tryb negocjacji bez ogłoszenia lub z wolnej ręki.
Całkowitą dowolność w zastosowaniu trybu negocjacji bez ogłoszenia lub z wolnej ręki (tj. nie musisz w ogóle stosować przesłanek zastosowania tych trybów) otrzymałeś, jeżeli:

* przedmiotem Twojego zamówienia są usługi prawnicze polegające na wykonywaniu zastępstwa procesowego przed sądami, trybunałami lub innymi organami orzekającymi lub w doradztwie prawnym w zakresie zastępstwa procesowego lub
* jeżeli wymaga tego ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa.

Pamiętaj, że jeśli wartość Twojego zamówienia na usługi prawnicze przekracza progi unijne i udzielasz go w trybie negocjacji bez ogłoszenia lub z wolnej ręki, masz obowiązek zawiadomić o tym fakcie Prezesa UZP. Musisz to uczynić w ciągu 3 dni od wszczęcia tego postępowania, podając uzasadnienie prawne i faktyczne zastosowania trybu."
Proponuję tryb konkurencyjny - przetarg nieograniczony.

1Slawek1
Posty: 9
Rejestracja: 20 maja 2010, 10:19

Post autor: 1Slawek1 » 06 lip 2010, 21:46

Czy jeśli będziemy mieli 2 ch mecenasów wartości wynagrodzenia jednego za całą umowę nie powinno się sumować z wynagrodzeniem drugiego?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 lip 2010, 21:51

Powinno, w końcu to obsługa prawna.

ODPOWIEDZ