Problem z odrzuconą ofertą

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
darek187
Posty: 1
Rejestracja: 29 cze 2010, 9:32

Post autor: darek187 » 29 cze 2010, 9:44

Witam

Temat przetargów publicznych jest dla mnie nowy w związku z tym mam kilka pytań do bardziej doświadczonych.

Oferta mojej firmy została odrzucona przez popełnioną prze zemnie literówkę.
Dla przykładu podam że chodzi o taki błąd:
Wymagane parametry techniczne sprzętu (mowa o laptopie) :
Rozdzielczość ekranu: 1366x768
U mnie 1366x769 (błąd spowodowany przez przeciągnięcie całej tabeli w excelu)

Oraz z ciekawości jeśli w wymaganiach (dotyczy projektora multimedialnego) podana była rozdzielczość 1024x768 proporcja 4:3 a w naszej propozycji zaproponowaliśmy lepszą rozdzielczość (lepszy sprzęt) z taką samą proporcją 4:3.
Czy może to być podstawą do odrzucenia oferty?
Czy jest jakaś szansa odwołać się od tej decyzji ?
Czy po ogłoszeniu informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty jest jeszcze szansa na jakieś odwołanie i czy można złożyć podanie o wgląd w ofertę konkurencji? Jeśli tak to jak takowe powinno wyglądać.

Był bym wdzięczny za pomoc

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 cze 2010, 10:20

Po pierwsze macie prawo do wglądu pozostałych ofert, proponuję to zrobić bez zbędnej zwłoki na pisemny wniosek, Zamawiający ma obowiązek udostępnić oferty oraz protokół z prowadzonego postępowania, druga sprawa w przypadku odrzucenia waszej oferty istnieje możliwość skorzystania z art. 180 ustawy Pzp, a o ile będzie czas wcześniej można posłużyć się art 181.
Jeżeli chodzi o zaoferowanie lepszych parametrów, zależy jak sformułował to Zamawiający w SIWZ, jeżeli zapisał np. "nie mniej", "nie gorszy niż", wówczas zaoferowanie wyższych parametrów jest jak najbardziej OK!, teraz sprawa rozdzielczości,
w każdym przypadku należy podejść do sytuacji indywidualnie, opierając się na dokumentacji danego postępowania. Decyzja, czy mamy do czynienia z omyłką opisaną w art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, należy do zamawiającego. W podjęciu jej pomocne będzie orzecznictwo KIO, które badało już okoliczności różnych przypadków i rozstrzygało w indywidualnych sprawach.
Moim zdaniem odrzucenie waszej oferty powinno zostać poprzedzone wezwaniem do złożenia wyjaśnień.

ODPOWIEDZ