wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 09 cze 2010, 12:52

termin związania ofertą upłynął 8 maja br, wykonawca w ofercie wadium złożył w formie gwarancji ubezpieczeniowych która obowiązuje do 9 maja br. Wezwałam w/w wykonawcę do przedłużenia terminu związania ofertą i ważności wadium określająć, że proszę o o przedlożenie pisemnej zgody na przedłużenie terminu przedłużenia terminu związania ofertą do dnia 8 maja br do godz.: 15:00. W określonym terminie otrzymałam zgodę wraz z aneksem przedlużającym ważność gwarancji wadialnej ale faksem i e-mailem. A orginały w/w dokumentów otrzymałam dzisiaj tj.9 maja o godz. 9:20. I teraz mam wątpliwość czy otrzymanie oryginału aneksu 9 maja a nie 8 powoduje, że ten dokument nie został złożony w terminie? Z drugiej strony ważność gwarancji wadialnej upływa 9 maja czyli dzisiaj? Nie wiem co zrobić? czy aneks został złożony w termnie czy nie (ten nieszczęsny oryginał). Co uważacie uznać czy nie?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 09 cze 2010, 13:12

Jest dobrze zostaw w spokoju tym bardziej że gwarancja kończy się 9maja, inaczej byłby problem.
"W ocenie Izby, przedłużonego wadium nie można było uznać za skuteczne z uwagi na fakt, że w dniach od 1 maja do 5 maja 2009 r. zamawiający nie był w posiadaniu dokumentu wadium, co więcej – wystawione ono zostało wstecz, co świadczyło o tym, że w dniach 2–3 maja 2009 r. oferta nie był zabezpieczona wadium. Zamawiającemu nie wolno domniemywać faktów, które są korzystne dla wykonawców, a zatem do obowiązków odwołującego należało przedłużenie ważności wadium przez złożenie dokumentu gwarancji.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego istotne jest bowiem nie samo ustanowienie, ale – zgodnie z art. 45 ustawy Pzp – jego wniesienie. Wadium zabezpiecza ofertę, a o wadze jego prawidłowego wniesienia świadczy fakt, iż niewniesienie wadium, w tym również na przedłużony okres związania ofertą, stanowi przesłankę do wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu (art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp). Posiadanie przez zamawiającego dokumentu wadium jest również istotne z uwagi na uprawnienie zamawiającego do zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy Pzp. W związku z powyższym KIO uznała, że odwołujący utracił status wykonawcy, nie przysługuje mu zatem prawo do wnoszenia środków ochrony prawnej zgodnie z art. 179 ust. 1 ustawy Pzp.
Z brakiem wadium zamawiający będzie miał do czynienia w sytuacji, gdy:

* wykonawca w ogóle wadium nie wniósł, albo wniósł wadium w formie nie przewidzianej ustawą Pzp,
* wniósł wadium, ale w kwocie niższej niż wymagana (wpłacił zbyt mało gotówki lub dokument wadium opiewa na niższą niż wymagana kwotę),
* wniósł wadium po upływie określonego w siwz terminu (np. środki pieniężne zostały uznane na koncie zamawiającego po upływie terminu składania ofert) lub
* wniósł dokument wadialny, który zabezpiecza ofertę przez okres krótszy niż wyznaczony termin związania ofertą.

Ponadto wadium w postaci niepieniężnej nie można uznać za ważne, jeżeli nie zawiera w treści wskazania wszystkich ustawowo określonych przesłanek zatrzymania wadium przez zamawiającego. Dokonując badania ofert zamawiający powinien ocenić, czy wadium:

* jest wniesione w prawidłowej formie,
* jest wniesione w zakreślonym przez zamawiającego terminie, . opiewa na ustaloną w siwz kwotę, a w przypadku wadium niepieniężnego zawiera wymaganą treść. Jeśli zamawiający ustali, że wadium nie spełnia którejś z tych przesłanek powinien wykluczyć wykonawcę z udziału w postępowaniu (art. 24 ust 2 pkt 4 ustawy Pzp)."

ODPOWIEDZ