Wykluczenie na podst. art. 24 ust. 1 pkt 1 (szkoda)

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
xyz
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:17

Post autor: xyz » 08 maja 2010, 22:33

Mam pytanie dot. wykluczenia firmy z postępowania w 2010 r.
- firma widnieje na liście UZP: Wykaz wykonawców (art. 154 pkt 5a)
- szkoda ta została stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu wydanym w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania
- wg firmy szkoda została dobrowolnie naprawiona do dnia wszczęcia postępowania (wg obecnych przepisów nie ma to znaczenia)


Jednak szkoda dot. umowy z 2006 roku czyli przed wejściem w życie obecnego brzmnienia art. 24 ust. 1 pkt 1 p.z.p.
Do wykluczenia nie był wtedy potrzebny wyrok. Aby wykluczyć firmę musiały być spełnione 3 warunki jednocześnie.
Stare brzmienie art. 24 ust. 1 pkt 1 p.z.p.:
art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy w ciągu ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, a szkoda ta nie została dobrowolnie naprawiona do dnia wszczęcia postępowania, chyba że niewykonanie lub należyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności.


Obecnie brzmienie art. 24 ust. 1 pkt 1 p.z.p.:
art. 24 ust. 1 pkt 1 p.z.p. stanowi, iż z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, jeżeli szkoda ta została stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu wydanym w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania.


Przepisy przejściowe:
..
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy nowelizującej do umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
..


Czy w postępowaniu w 2010 r. w celu wykluczenia firmy z w/w przypadkiem mam stosować obecne brzmienie przepisu art. 24 ust. 1 pkt 1 p.z.p., czy poprzednie (ponieważ szkoda dot. umowy z 2006 r.), gdzie wyrok nie był potrzebny.
Czy przepis przejściowy art. 4 ust. 4 ustawy nowelizującej w przypadku wykluczenia mam brać pod uwagę, czy może nie ma znaczenia kiedy umowa została zawarta i trzymam się obecnego brzmienia.?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 09 maja 2010, 10:02

''do umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz zawartych w następstwie przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego i konkursów wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe'' - moim zdaniem należy opierać się na poprzednim stanie prawnym.

xyz
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:17

Post autor: xyz » 09 maja 2010, 22:33

Trochę to dziwne, przecież mam nowe postępowanie z 2010 r. Pewnie nawet bym nie sprawdziła, że były jakieś przepisy przejściowe.
Firma jest na liście UZP ale na jej podstawie nie można wykluczyć firmy, należy dokonać analizy. Czyli muszę sprawdzić wyrok i umowę, której dotyczył.

Są postępowania, w których firma została wykluczona i takie, w których nie została wykluczona, a nawet wygrała. Widać każdy intepretuje po swojemu.

Wg mnie przejściowye przepisy jest niejednoznaczny:
Przedstawione nowe regulacje prawne znajdują zastosowanie nie tylko do postępowań wszczętych po dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. 24 października 2008 r. Niektóre z nich należy stosować również do czynności w postępowaniu już wszczętym. Są to przepisy dotyczące zmiany ogłoszeń, zmiany treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, poprawiania omyłek w ofercie i dotyczące przesłanek odrzucenia oferty. Nowe regulacje znajdą również zastosowanie do protestów wnoszonych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy oraz do wnoszonych w ich następstwie odwołań i skarg.

Natomiast przepisy dotychczasowe stosuje się do umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, a także do kontroli wszczętych przed dniem wejścia w życie tej ustawy. Ponadto zamówień uzupełniających udzielanych w trybie zamówienia z wolnej ręki po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, które były przewidziane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla zamówienia podstawowego wszczętego przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, udziela się na zasadach dotychczasowych.


Jeżeli chodzi o samo postępowanie to mam stosować nowe przepisy a jeżeli chodzi o umowy to stare?
Nie rozumiem tego.

ODPOWIEDZ