Drastyczne zaniżenie ceny w postępowaniu - warto się odw

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
duke
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2010, 18:58

Post autor: duke » 08 kwie 2010, 19:18

Witam
Startowałem w przetargu na remonty i konserwację placów zabaw. Jednym z punktowanych (55%) kryteriów była cena roboczogodziny która miała obejmować:

"2) Podana przez wykonawcę stawka roboczogodziny z narzutami obligatoryjnie powinna zawierać: stawkę wyjściową, składki na rzecz ZUS, fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, odpis na zakładowy fundusz socjalny, koszty ogólnozakładowe, zysk/ bez podatku VAT"

Mój konkurent podał cenę za roboczogodzinę brutto - 8,20 zł - problem w tym że według moich wyliczeń nie jest w stanie nawet zapłacić pracownikowi minimum wymaganego ustawą i należnych od jego wynagrodzeń podatków nie wspominając już o kosztach ogólnozakładowych i zysku. Po przetargu luźno rozmawiając powiedział że dlatego pozwala sobie na taką niską cenę bo pracuje sam ale.... dzisiaj na innym przetargu znów byliśmy tylko we dwójkę czyli wynika z tego iż musi kogoś zatrudniać aby wykonać te prace bowiem sam nie może być jednocześnie w dwóch miastach. Dzisiejszy przetarg wygrałem ale wczoraj dostałem fax z rozstrzygnięciem poprzedniego i ku mojemu zaskoczeniu on wygrał. Pomijając fakt iż stawka brutto 8,20 zł jest za niska ustawowo to na dodatek nie znam nikogo kto zgodziłby sie pracować ciężko przy betonowaniu za 5,50 za godzinę.
Proszę o odpowiedź czy warto się odwołać i czy ta stawka jest rzeczywiście za niska. Nie robiłbym tego bo skoro konkurent powiedział że pracuje sam to mógłbym go zrozumieć ale skoro startuje w innych przetargach to znaczy że kogoś zatrudnia, bardzo możliwe iż na czarno, a wobec tego ja nie mogę z nim konkurować płacąc swoim pracownikom "normalne" pensje i odprowadzając należne składki i podatki wszystkim możliwym urzędom.
Pozdrawiam
duke

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 09 kwie 2010, 8:53

czy możesz się odwołać, to przede wszystkim zależy od tego o jakiej to wartości postęowanie, bo w postępowaniu poniżej progów UE to nie ma w tym wypadku sensu.
Kolejna sprawa to taka, że nie można oceniać "ceny bez podatku VAT"
jeśli faktycznie masz racje, to oferta twojego konkurenta jest czynem nieuczciwej konkurencji, pozostaje pytanie czy zamawiajacy wyjaśniał powody przyjęcia takiej a nie innej ceny, jaka była wartość szacunkowa zamówienia - jak zamawiający szacował także koszt roboczogodziny, bo to jest pkt wyjścia przy analizie rażąco niskiej ceny. Inna sprawa, że to jak wymaga zamawiający w zakresie co powinna zawierać cena jest trochę zabawne.

ODPOWIEDZ