pełnomocnictwo do składania ofert

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
matri27
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2009, 10:59

Post autor: matri27 » 19 paź 2009, 16:32

I kolejne pytanie nasunęło mi się do głowy...

Przetargami zajmuję się od niedawna i mam takie pytanie: czy ja jako pracownik firmy mogę samodzielnie składać dokumentację przetargową wraz z ofertą cenową? Czy mogę podpisywać dokumenty przetargowe? Czy mogę poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem swoim podpisem?

Wydaje mi się, że muszę mieć pełnomocnictwo - i czy takie pełnomocnictwo musi być wystawiane indywidualnie do każdego postępowania, czy właściciel firmy może mi go udzielić na czas nieokreślony? Jak to wygląda w praktyce?

Dopiero się uczę udziału w postępowaniach przetargowych i stąd też moje pytania. Wiem, że Państwa - ekspertów są one błahymi, a dla mnie stanowią bastion :(

pozdrawiam sympatycznie

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 19 paź 2009, 18:32

Oczywiście że potrzebujesz pełnomocnictwa, bez tego ani rusz to podstawa jeżeli firma chce wytyczyć pracownika do tych spraw, pamiętaj że pełnomocnictwo musi być złożone w oryginale do oferty lub kopii poświadczonej notarialnie, to na jako okres zostanie wystawione czy do konkrektnego postępowania to już wasza sprawa.

matri27
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2009, 10:59

Post autor: matri27 » 19 paź 2009, 19:55

a jeżeli chodzi o samo poświadczanie dokumentów za zgodność z oryginałem? Mogę poświadczać ja czy musi poświadczać osoba podpisująca ofertę???

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 19 paź 2009, 20:27

dokumenty mogą być złożone w formie oryginałów lub kserokopii potwierdzonych za zgodność przez Wykonawcę lub osobę / osoby uprawnione do podpisania oferty z dopiskiem "za zgodność z oryginałem" - posiadasz pełnomocnictwo możesz.
Dogadajcie się kto podpisuje ofertę, komu wystawiacie pełnomocnictwo i sprawa jasna.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2009, 20:33 przez Janusz, łącznie zmieniany 1 raz.

matri27
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2009, 10:59

Post autor: matri27 » 19 paź 2009, 20:56

No to ja znowu pociągnę za język... Przepraszam że truję, ale jeżeli się czegoś podejmuję to staram się pogłębiać wiedzę na tyle, na ile to możliwe...

A jeżeli zostanie mi udzielone pełnomocnictwo do składania ofert to czy umowę również muszę ja podpisywać czy może już to zrobić właściciel firmy? - na chłopski rozum - właściciel może wszak to jego firma.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 19 paź 2009, 21:08

Oczywiście że może.

slani34
Posty: 117
Rejestracja: 11 mar 2009, 0:26

Post autor: slani34 » 20 lis 2009, 3:00

Właściciel firmy może wystawić pełnomocnictwo. Winno być ono złożone wyłącznie jako oryginał albo kopia poświadczona notarialnie. Aczkolwiek trzeba na jedno zwrócić uwagę - zakres umocowania (pełnomocnictwo rodzajowe - do danej czynności prawnej). Czyli do czego jest dana osoba upoważniona. Jeśli w pełnomocnictwie będzie napisane że do podpisania i złożenia oferty oraz do podpisania umowy w imieniu Wykonawcy - nie ma sprawy.Na co warto zwrócić uwagę to na to jak wygląda kwestia podpisania pełnomocnictwa - musi być podpisane przez osoby upoważnione (czasami jest to reprezentacja łączną (np. prezes spółki i członek zarządu), czasami jednoosobowa (sam prezes) itp.!Wynikać to może z różnych dokumentów (np. KRS-u).

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 06 sty 2010, 10:17

A ja jeszcze dodam, że w niedawnym wyroku (1636/09) KIO uznało, że pełnomocnictwo "do zawierania umów handlowych, podpisywania listów intencyjnych itp." upowaznia także do złożenia oferty, potwierdzania dokumentów za zgodnośc z oryginałem itp. czynności. Wydaje się jednak, że zdaniem Izby takie pełnomocnictwo nie wystarczyłoby gdyby oferte składało konsorcjum (art. 23 ust. 2 Pzp).

Ela 111
Posty: 13
Rejestracja: 22 mar 2010, 13:09

Post autor: Ela 111 » 22 mar 2010, 13:18

Witam,
mam pytanie kolejne w tym temacie.
proszę o informację dot. pełnomocnictwa - czy pełnomocnictwo do podpisywania dokumentów musi być udzielone do konkretnego przetargu czy może być ogólne po prostu na wszystkie zamówienia publiczne? na określony czas czy nie?
Juz wiem ze musi być oryginał, lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza.
Jednak zastanawiam się czy jak ma brzmieć takie pełnomocnictwo, czy muszą tam być wyszczególnione dokumenty które bdzie podpisywał pełnomocnik np. NIP , Regon, KRK, KRS, decyzje...
jak to formalnie zrobić zeby zarząd miała mniej pracy przy podpisywaniu ;-)

Czy może być:
Upoważniam pana..... zamieszkałego....... legitymującego sie ........................ do podpisywanie dokumentów przetargowych.

Czy może:
Upoważniam pana..... zamieszkałego....... legitymującego sie ........................ do podpisywanie dokumentów przetargowych takich jak: NIP, REGON, KRS, KRK, decyzja na transport....

proszę o pomoc.
Dziękuje, pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 22 mar 2010, 13:20 przez Ela 111, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ