Wiedza i doświadczenie w ofercie przetargowej

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
PistolPete
Posty: 1
Rejestracja: 18 mar 2010, 10:06

Post autor: PistolPete » 18 mar 2010, 11:03

Witam.
Przygotowuję ofertę do zamówienia publicznego i pewien zapis SIWZ budzi moje wątpliwości.
Cytat z SIWZ:

"Warunek posiadania wiedzy i doświadczenia Zamawiający uzna za spełniony, jezeli
Wykonawca wykaze, ze w ostatnich pięciu latach przed upływem terminu składania ofert, a
jezeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie wykonał co najmniej jedno
zamówienie o wartości netto 1.000.000,00 zł., którego przedmiotem było wykonanie
przydomowych oczyszczalni ścieków lub budowa kanalizacji sanitarnej (grawitacyjnej
lub ciśnieniowej) wraz z przepompowniami ścieków"

Prowadzę działalność ponad 10 lat w branży sanitarnej, praktycznie co roku w przeciągu ostatnich 10 lat moja firma wykonywała duże zadanie, co mogę potwierdzić poprzez załączone referencje. Ale niestety nie mam ani jednego zamówienia o wartości netto 1.000.000 zł. Owszem łączna wartość zamówień w danym roku przekroczyła netto 1.000.000 zł, ale jednego na taka kwotę nie posiadam. W związku z powyższym prosiłbym o pomoc, czy dobrze interpretuję powyższy zapis SIWZ.
Ze składni tego zapisu wynika i ja to tak interpretuję, że wymóg co najmniej jednego zamowienia na kwotę 1.000.000 zł netto dotyczy tylko i wyłącznie wykonawców, którzy prowadza działalność krócej niż 5 lat. Do takiego rozumowania zmusza mnie ten człon zapisu: "... a jezeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie wykonał co najmniej jedno zamówienie o wartości netto 1.000.000,00 zł." Poza tym moim zdaniem taki zapis jest po pierwsze powieleniem §1.1 p.2 Rozporzadzenia Prezeza Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich moze ządać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty moga być składane, który mówi, że Zamawiajacy może żądać:
"wykazu robót budowlanych w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia, wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy — w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że roboty zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone".
Czyli zamawiający może ode mnie żądać dokumentów z wykazem robót za ostatnie pięć lat (które posiadam), a jeżeli okres prowadzenia działalnosci miałbym krótszy niz 5 lat - mógłby żadać wykazu robót z podaniem ich rodzaju, miejsca, wartości oraz załączonych referencji. Fakultatywnie a nie obligatoryjnie. Dobrze rozumuję? Mam okres prowadzenia działalności dłuższy niz 5 lat, co jestem w stanie udokumentować, załączając referencje.
A po drugie wydaje mi się, że tak skonstruowany zapis SIWZ jest naruszeniem art. 7 PZP, a konkretnie pogwalceniem zasad uczciwej konkurencji, ponieważ wyklucza z udziału w zamówieniu firmy, które posiadają niezbędna wiedze i doświadczenie, ale nie maja spełnionego warunku 1.000.000 zł netto za przynajmniej jedo zadanie. Załóżmy hipotetycznie, że firma X majaca na rynku 10 letnie doświadczenie wykonała w danym roku 3 inwestycje każda po 999.999 zł netto, a więc łacznie na kwotę prawie 2.700.000 zł netto nie może startować z zamowieniu ponieważ SIWZ została napisana z naruszeniem przepisów ustawy.
Konkludując, proszę o pomoc i spojrzeniem chłodnym okiem na zacytowany zapis SIWZ dotyczący mojego przypadku i próbę odpowiedzi na pytanie czy myślę logicznie i prawidłowo interpretuję zapis SIWZ, czy też też nie? Innymi słowy, czy mogę złozyc oferte nie narażając się na jej odrzucenie? Dziękuje za wszelkie sugestie, które na pewno okażą się pomocne. Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 mar 2010, 11:18

Powiem tak, ja osobiście w zapisie nie widzę nic specjalnego, Zamawiający ma prawo postawić taki warunek, przypuszczam że Zamawiający postawił go adekwatnie kwotowo do swojego zamówienia, więc będzie to większa inwestycja, jeżeli Wykonawca chce startować w przetargu a nie ma odpowiedniej roboty kwotowo jaką zażądał Zamawiający to zawsze można skorzystać z wiedzy i doświadczenia innego podmiotu przekazując w związku z tym Zamawiającemu odpowiednie zobowiązanie innego podmiotu do oddania do dyspozycji (w tym wypadku wiedzy i doświadczenia) - wykonanie
przydomowych oczyszczalni ścieków lub budowa kanalizacji sanitarnej (grawitacyjnej
lub ciśnieniowej) wraz z przepompowniami ścieków" 1.000.000,00 zł.

ODPOWIEDZ