zatrzymanie wadium

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
Izolda
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2007, 11:26

Post autor: Izolda » 03 sty 2007, 11:46

Witam,
Mam taki przypadek:
wpłacone wadium dla kilku zadań
firma wygrała 1 z nich
umowa nie została podpisana ze względu na brak towaru w określonym czasie zamawiający nie wyraził zgody na realizację z późniejszym terminem ponieważ utracił środki finansowe na ten cel.
zamawiający pomyłkowo zwrócił wadium za wszystkie zadania
Czy wobec tego jest podstawa prawna , aby zwrócić zamawiającemu tę część wadium do wygranego a nie zrealizowanego zadania???
Liczę na pomoc w tej sprawie,
Iza

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 03 sty 2007, 11:59

Cóż jak dla mnie to tylko droga cywilnoprawna pozostaje... aczkolwiek czy jest o co kopie kruszyć to mam wątpliwości - jeśli jesteś JSFP to niestety ale miało miejsce uszczuplenie dochodów = dyscyplina.... Kwestia wysokości tego wadium ma tu jednak znaczenie

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 sty 2007, 12:53

A czy zamawiający domaga się od Państwa ponownego złożenia niesłusznie zwróconego wadium i czy powołuje się na jakąś podstawę prawną?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 03 sty 2007, 12:59

O matko... Ja zrozumiałem że Izolda jest zamawiającym... (upss).

Izolda
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2007, 11:26

Post autor: Izolda » 03 sty 2007, 13:10

Tak mamy zwrócić,
podstawy nam nie podano
jesteśmy realizującym zamówienie
I.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 sty 2007, 15:19

Dla zamawiającego z pewnością jest podstawa prawna do zatrzymania wadium w przypadku gdy wybrany wykonawca nie chce podpisać umowy, bo na przykład wie, że jej nie wykona ze względu na brak towaru, który zobowiązuje się w określonym terminie dostarczyć. Ustawa nie wspomina o przypadku niesłusznego zwrócenia wadium, formalnie nie jest wyrażony obowiązek ze strony wykonawcy do ponownej wpłaty takiego wadium. Myślę, że przede wszystkim powinni Państwo poprosić o bardziej wyczerpujące uzasadnienie tej czynności prawnej i podanie podstawy prawnej, która by była dla Państwa obowiązująca. Potem zdecydujecie co robić.

ODPOWIEDZ