art. 144 Pzp a zmiana postanowień umowy w zakresie kar umow

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Tintin
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2009, 21:28

Post autor: Tintin » 23 lut 2010, 21:02

Witam,
Mam taki problem. Rozważana jest możliwość zmiany postanowień umowy zawartej w trybie przetargu ograniczonego w zakresie bardzo rozbudowanych kar umownych.
Art. 144 Pzp mówi, że zabrania się istotnych zmian postanowień umowy w stosunku do treści złożonej oferty. Uznałem, że zmiana kar umownych, a w szczególności tak wysokich, nie może być potraktowana jako zmiana nieistotna, bo według mnie mogłaby mieć wpływ na krąg ewentualnych wykonawców. Pytanie sprowadza się więc do tego, czy kary umowne stanowią element treści złożonej przez Wykonawcę oferty. Co myślicie?

Dodam tylko, że zgodnie z art. 66 par. 1 k.c. oferta zawiera przede wszystkim istotne postanowienia umowy, a więc w przypadku umowy na usługi będzie to przedmiot, strony i wynagrodzenie. Do tego dodać można wszystko co znalazło się w formularzu ofertowym wypełnionym przez Wykonawcę. No ale przecież kar umownych nie umieszcza się w formularzu ofertowym...

Pozdrawiam.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 24 lut 2010, 11:37

postanowienia dotyczące kar umownych są bez wątpienia istotnymi postanowieniami umowy. Wysokość kar a także sposób ich naliczania ma wpływ m.in na cenę oferty czy deklarowany termin wykonania usługi. Co więcej, zmieniając już po zawarciu umowy postanowienia dot. kar narazisz się - podobnie jak w przypadku odstąpienia od ich naliczenia w sytuacji gdy powinno się je naliczyć - na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Radzę poważnie się zastanowić nad wprowadzaniem takich zmian.

Tintin
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2009, 21:28

Post autor: Tintin » 24 lut 2010, 17:41

OK. Dzięki za odpowiedź. Tego się właśnie bałem.
A tak pomijając zakaz rezygnacji z kar umownych, to według was kary takie należą do "treści" złożonej oferty?

Pozdr.

ODPOWIEDZ