Artykuł: Zamawiający przy przetargach nie zwracają uwagi

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 gru 2006, 10:34

Dziś w Rzeczpospolitej ciekawy artykuł Sławomira Wikariaka o kryteriach ekologicznych w prztargach. Oto jego fragment:

Zamawiający przy przetargach nie zwracają uwagi na ekologię

Polscy urzędnicy rozstrzygając przetargi wolą się kierować wyłącznie ceną. Natomiast Komisja Europejska zachęca, aby uwzględniać też kryteria ekologiczne


O tym, że instytucje wydające publiczne pieniądze powinny zwracać uwagę na aspekty środowiskowe, mówią już preambuły unijnych dyrektyw (2004/18/WE, 2004/ 17WE). Dodatkowo Komisja Europejska zobowiązała wszystkie kraje do przygotowania specjalnych planów działania w zakresie tzw. zielonych zamówień. Z analizy przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych wynika, że tylko 4 na 100 zamówień miały charakter proekologiczny.


Urzędnicy boją się kontroli

- Niestety urzędnicy odpowiedzialni za zamówienia publiczne bardzo rzadko zwracają uwagę na ten aspekt. Nie jest to jednak wina przepisów. Te pozwalają na stosowanie kryteriów ekologicznych. Chodzi o podejście urzędników. Kierują się najczęściej tylko najniższą ceną, nie zwracając uwagi na inne czynniki, w tym również środowiskowe -mówi Rafał Serafin, prezes zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

-Rzeczywiście, kiedyś częściej zamawiający stosowali oprócz ceny także inne kryteria, np. zwracali uwagę na jakość - przyznaje Tomasz Czajkowski, prezes UZP.

Dlaczego więc teraz decyduje przede wszystkim cena? - Bo gdy przyjdzie do nas kontroler i okażesię, że kupiliśmy drożej, niż mogliśmy, od razu jest to podejrzane -wyjaśnia pragnący zachować anonimowość pracownik urzędu.


Liczy się nie tylko cena

Tymczasem stosowanie kryteriów ekologicznych jest nie tylko zgodne z prawem, ale przepisy wręcz do tego zachęcają. Artykuł 91 ust.2 prawa zamówień publicznych wśród przykładowych kryteriów wylicza też "zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko".

Jakie to mogą być kryteria? Kupujący sprzęt komputerowy czy kserokopiarki mogą np. wprowadzić kryterium energooszczędności. Im mniej prądu będzie pobierało urządzenie, tym więcej punktów otrzyma. Ekolodzy zwracają uwagę, że w dłuższym okresie oznacza to oszczędności dla zamawiającego. Co z tego bowiem, że kupi on tanio żarówki, skoro w ciągu kilku lat zużyją one wielokrotnie więcej prądu niż ich droższe, ale dużo bardziej oszczędne odpowiedniki.

Urzędnicy mogą lepiej ocenić produkty wykonane z materiałów, które podlegają powtórnemu wykorzystaniu i wykonawca gwarantuje ich odbiór. Kupując żywność, mogą zwracać uwagę, czy została wytworzona bez szkody dla środowiska. Organizując przetarg na samochód, badać można zużycie paliwa i emisję spalin.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 28 gru 2006, 19:38

Ustawa jasno mówi, że wybiera się ofertę najkorzystniejszą, a niekoniecznie najtańszą. Jaka oferta jest najkorzystniejsza będziemy wiedzieć po ocenie ofert na podstawie zastosowanych kryteriów. Myślę, że urzędnicy nie dlatego boją się kontroli, że wytknie ona, to, że nie wybrano najtańszej oferty, bo to oczywiste, że tak może być gdy jest więcej kryteriów niż cena. Oni boją się tego, ze tak naprawdę wykonawca wybrany na podstawie misternie skonstruowanych kryteriów nie umie dobrze wykonać zamówienia i kryteria były na nic, a tylko więcej pieniędzy się straciło. Boją się też posądzenia, że kryteria zrobiono takie a nie inne i w takiej a nie innej proporcji procentowej, aby mógł wygrać ktoś upatrzony. Przy cenie jako jedynym kryterium sprawa jest jasna, wygrywa najtańszy choćby jego towar miał się psuć od początku. A co do kryteriów ekologicznych to chyba rzeczywiście mało kto je stosuje, a może dobrze by było.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 29 gru 2006, 18:37

A ty Archie stosowałeś takie kryteria, bo ja przyznam, że nie. A może znasz kogoś kto takie kryteria wpisuje i sprawdzają się z powodzeniem?

ODPOWIEDZ