czy protestować?

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
bewuj
Posty: 23
Rejestracja: 02 gru 2008, 13:05

Post autor: bewuj » 22 sty 2010, 7:31

Witam, zamawiający wezwał nas do uzupełnienia zestawienia parametrów technicznych sprzętu o typ/ model oferowanej aparatury. Zestawienie takie uzupełniliśmy. Zamawiający po analizie stwierdził, że w naszej ofercie brak jest dokumentu dopuszczającego to urządzenie do obrotu zgodnie z ustawa o wyrobach medycznych (zaznaczam, że nie wzywano nas do złożenia takich dopuszczeń zgodnie z art. 26 ust. 3 ). W związku z czym odrzucił nasza ofertę jako nieodpowiadającą siwz - art. 89 ust. 1 pkt. 2.
Wydaje mi sie, ze zamawiający troszkę sie pospieszył, bo chyba powinien nas wezwać teraz do złożenia tych dokumentów. Czy wobec powyższego mogę wnieśc protest na zaniechanie wezwania nas do uzupełnienia tych dokumentów i oczywiście wadliwy wybór oferty najkorzystniejszej?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 22 sty 2010, 10:57

A czy w SIWZ wymagano załączenia do parametrów technicznych dokumentu dopuszczającego to urządzenie do obrotu zgodnie z ustawa o wyrobach medycznych?
czy miał być to jeden dokument parametry techniczne łącznie z dopuszczeniem do obrotu?

bewuj
Posty: 23
Rejestracja: 02 gru 2008, 13:05

Post autor: bewuj » 22 sty 2010, 11:30

takich dokumentów żądano w siwz, w zestawieniu parametrow technicznych nie bylo mowy o dopuszczeniach do obrotu

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 22 sty 2010, 11:44

Hmm, w tym wypadku zamawiacz powinien wystąpić o złożenie wyjaśnień z zapytaniem czy przedstawione urządzenia są dopuszczone do obrotu, jeżeli nie wymagał na to dokumentu, więc tutaj zamawiacz zrobił błąd.
Nie powinien wezwać na uzupełnienie dokumentu który nie był wymagany.

bewuj
Posty: 23
Rejestracja: 02 gru 2008, 13:05

Post autor: bewuj » 22 sty 2010, 11:52

nie bardzo rozumiem .. dokumenty dopuszczające do obrotu zgodnie z ustawa o wyr. medycznych były wymagane w innym miejscu siwz

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 22 sty 2010, 12:40

A to zmienia postać rzeczy w takim razie powinien wezwać do uzupełnienia, myślałem że tego nie wymagano, więc możesz wnieść protest na zaniechanie czynności.

bewuj
Posty: 23
Rejestracja: 02 gru 2008, 13:05

Post autor: bewuj » 22 sty 2010, 13:05

Dzięki, ale ma jeszcze jeden problem, sprawa jest w zasadzie bardziej skomplikowana. Nasze urządzenie zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych (art. 54 )możemy zarejestrowac (zgłosić) w Urzędzie rejestracji Wyrobów medycznych po pierwszym wprowadzeniu na teren RP. Czyli de facto w dniu składania ofert nie mielismy takiego dokumentu - zgłoszenia bo jeszcze tego urządzenia nie sprzedawalismy. Ze względu na to że startujemy w przetargach, zgłosilismy to urządzenie do rejestru kilka dni temu, czyli juz po składnaiu ofert. I jeśli napiszę protest na zaniechanie wezwania do uzupelnienia brakującego dokumentu i zamawiający nas do tego wezwie - to okazuje sie że nie mam takiego dokumentu ważnego na dzień skladania ofert. Czy wobec powyższego moze protest oprzeć na zaniechaniu czynności wezwania do zożenia wyjasnień w trybie art. 26 ust. 4 ? Może to jest jakies rozwiązanie? Niestety ustawa o wyrobach medycznych pozwalając na pózniejsza rejestrację wyrobów troche komplikuje mi zycie w takich wypadkach jak ten.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 23 sty 2010, 12:11

Tutaj może być większy problem i obawiam się że Zamawiający ma rację na wasza niekorzyść, niestety nie potwierdzacie warunku udziału w postępowaniu więc raczej będzie krucho, więc czy składać protest???, myślę że chyba nie ma sensu, ale macie do tego prawo, więc wybór tutaj należy do was.

bewuj
Posty: 23
Rejestracja: 02 gru 2008, 13:05

Post autor: bewuj » 25 sty 2010, 9:50

Niestety protest i tak bede musiała złożyc, szef nie wyobraża sobie inaczej. Zastanawiam sie jednak na czym go oprzeć, może jednak na zaniechaniu wezwania do złożenia wyjasnien w trybie art. 26 ust. 4. Problem jest tutaj taki, że 2 ustawy w zasadzie stoja w sprzeczności ze soba - Pzp i ustawa o wyrobach medycznych. Pzp wymaga dokumentów potwierdzających spełnienie warunkow na dzień składania ofert, a ustawa o wyrobach medycznych pozwala na uzyskanie tych dokumentow w terminie poźniejszym. I co ma pierwszeńsytwo?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 25 sty 2010, 10:48

Sądzę że pierwszeństwo ma Pzp, i czy jest sens składać protest?

bewuj
Posty: 23
Rejestracja: 02 gru 2008, 13:05

Post autor: bewuj » 25 sty 2010, 11:00

No cóz , w zasadzie to tez uważam ze pierwszeństwo ma pzp, ale wciaz szukam jakiejs wskazowki. Moze dlatego że jak znam mojego szefa to nie dopuści do siebie mysli że on moze nie miec racji i należało zadbać o odpowiednie dokumenty wczesniej. W kazdym razie dzieki :)

ODPOWIEDZ