zatrzymanie wadium

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Soltag
Posty: 104
Rejestracja: 20 mar 2007, 17:40

Post autor: Soltag » 12 lis 2009, 23:38

Wezwałam wykonawcę do uzupełnienia dokumentów potwierdzających posiadane doświadczenie, wykonawca nie uzupełnił choć był pouczony o treści atr 46 ust 4. Wykluczyłam go z postępowania i zatrzymałam wadium. Wykonawca nie oprotestował tych czynności. Umowa został podpisana, zwróciłam wadium innym wykonawcom. Własnie Wykonawca napisał wniosek o zwrot wadium z wyjaśnieniem że nie uzupełnił dokumentów, ponieważ poza zamówieniami pierwotnie wykazanymi w ofercie innych nie posiadał. Czy teraz na tej podstawie powinnam zwrócić wadium, czy te wyjaśnienia musiał złożyć w momencie wezwania w trybie art 26 ust 3 , aby otrzymać zwrot. Prosze o odpowiedź

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 13 lis 2009, 8:36

po pierwsze: na czynność zatrzymania wadium nie wnosi się protestu,
po drugie: w opisanej sytuacji jednoznacznie zatrzymać
po trzecie: przesłanie informacji, że nie ma czego dostarczyc nie jest uzupełnieniem :) choć zdecydowanie jest zabawne

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lis 2009, 11:31

Tutaj się nie zgadzam z pawelllkiem, moim zdaniem wadium bym zwrócił, ustawa nie określa kiedy wykonawca ma udowodnić ze to nie z jego winy, poza tym zatrzymanie wadium jest czynnością Zamawiającego na które można złożyć protest.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 13 lis 2009, 12:04

OK. Sytuacja w której startuję w postępowaniu, w którym nie spełniam warunków udziału i na uzasadnione(!) wezwanie nie dostarczam dokumentów (jak rozumiem wykonawca sam przyznał, że nie ma takich po prostu) jest zawioniona przeze mnie.
Co do protestu to nie jesteś w stanie wykazać interesu prawnego w uzyskaniu zamówienia. Poza tym przykład pierwszy z brzegu:
wyrok KIO z 2009-07-24 KIO/UZP 877/09
Instytucja zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych nie jest związana z samym uzyskaniem zamówienia, dlatego Izba nie ma podstaw prawnych do rozpoznawania sprawy w tym zakresie. Działanie zamawiającego polegające na zatrzymaniu wadium może być rozpatrywane wyłącznie w kategoriach roszczenia cywilnoprawnego, składanego do właściwego sądu powszechnego, stanowi bowiem uszczerbek w sferze majątkowej wykonawcy, co również uniemożliwia Izbie rozpoznanie sprawy w tym zakresie.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lis 2009, 12:48

Wykonawca składa dokumenty x myśląc że to wystarczy do spełninia warunków udziału w postępowaniu, Zamawiacz stwierdza że nie potwierdza wzywa do uzupełnienia, niestety Wykonawca nie ma nic innego, co ma biedak zrobić sam stworzyć!, w takim przypadku nie należy zatrzymać wadium, takie jest moje zdanie i zdanie wielu szkolących z którymi maiłem okazję rozmawiać, wyroków jest wiele nie pamiętam dokładnie ale spotkałem się kiedyś właśnie z rozstrzygnięciem protestu na zatrzymanie wadium.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 13 lis 2009, 13:01

Po części się Janusz z TObą zgadzam ale wykonawca jako profesjonalista działający z należytą starannością (patrz 355 KC) musi wiedzieć do jakiego postępowania przystępuje. Jeżeli zamawiający żąda dokumentów "na wyrost" w piśmie dot. uzupełnienia a zdaniem wykonawcy dokumenty złożone wraz z ofertą potwierdzają spełnianie warunków to ma obowiązek, dbając o swój interes złożyć protest na błędne wezwanie (służe wyrokami), jeżeli zaś składa ofertę wiedząc, że nie spełnia warunków i co więcej nie przedstawia żadnych dokumentów (bo takiej sytuacji to dotyczy) to musi się liczyć z zatrzymaniem wadium. Pamiętajmy o tym, iż zamawiający nie ma dowolności w żądaniu uzupełnień, jeżeli już złożone dokumenty potwierdzają to wówczas jego działanie jest sprzeczne z przepisami i na tym etapie już należy wnieść protest. Ważne jest to, że wadium zatrzymujemy gdy fizycznie nie ma dokumentu.

ODPOWIEDZ