lub równoważne

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
matri27
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2009, 10:59

Post autor: matri27 » 19 paź 2009, 21:05

no i kolejne pytanko... tym razem o nieszczęsne "lub równoważne". No właśnie... co to jest równoważne??? co bierzemy pod uwagę w równoważności? Czy wszystkie parametry danego produktu? Czy zestaw dwóch produktów może być traktowany jako równoważny z jedną sztuką produktu?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 19 paź 2009, 21:50

Równoważne to określenie którego używa się wówczas gdy Zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń wówczas kiedy jest to naprawdę trudne. Dopuszczając możliwość składania ofert równoważnych,trzeba jednak dookreślić parametry równoważności a więc opisać produkty o jakich właściwościach uzna się je za równoważne.

matri27
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2009, 10:59

Post autor: matri27 » 20 paź 2009, 8:48

A jeżeli w SIWZ nie ma określonych takich parametrów to co wtedy??? Według czego dobierać produkt równoważny???

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 20 paź 2009, 8:55

Wystąpić z zapytaniem do Zamawiacza

Braun
Posty: 168
Rejestracja: 17 cze 2009, 9:40

Post autor: Braun » 20 paź 2009, 10:20

tak jest, do Zamawiacza należy obowiązek na podstawie jakich parametrów będzie porównywał przedmiot zamówienia,
a jak ich nie opisał, to jestem ciekawa jak je porówna??

matri27
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2009, 10:59

Post autor: matri27 » 20 paź 2009, 10:52

no to ja może podam na przykładzie....

Zamawiający w siwz określił przedmiot zamówienia jako kolektor słoneczny AP30. Nigdzie w siwz nie ma zapisu, że Zamawiający dopuszcza zastosowanie produktów równoważnych. Natomiast jest zapis w SIWZ, że:

Opis przedmiotu zamówienia (art. 36 ust. 1 pkt 3 PZP)

1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie na budynku Szkoły Podstawowej instalacji solarnej ciepłej wody użytkowej wykorzystując kolektory próżniowe:
- roboty będą wykonywane zgodnie z posiadaną dokumentacją techniczną
- ilość kolektorów 5 sztuk AP30, powierzchnia brutto kolektora 4,35 m/kw
- powierzchnia całej instalacji 21,75 m/kw

i tyle o przedmiocie zamówienia... Natomiast w dokumentacji technicznej projektant napisał, że dopuszcza zastosowanie kolektorów równoważnych z kolektorami AP.

I teraz pytanie - czy jeżeli jest zapis o możliwości użycia kolektorów równoważnych jest zamieszczona jedynie w projekcie technicznym, to czy można stosować kolektory równoważne czy też nie?

Postępowanie jest już zakończone. Moja firma zajęła II miejsce i zastanawiam się nad protestem. Kolektory, które zaproponowała firma konkurencyjna są kolektorami o mniejszej powierzchni i o gorszych parametrach (sprawność optyczna, współczynniki utraty ciepła itp). I niestety nie wiem czy protest na czynności Zamawiającego ma jakiś sens...

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 20 paź 2009, 11:20

Na przyszłość mając wątpliwości pytaj Zamawiacza, według mnie złożona oferta najkorzystniejsza nie jest zgodna z przedmiotowym zamówieniem skoro ma być równoważny to równoważny a nie inny (gorszy w tym wypadku).

ODPOWIEDZ