Dwa wyroki arbitrów

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 gru 2006, 9:31

Dziś w Rzeczpospolitej omówienie dwóch wyroków arbitrów:

UZP/ZO/0-2745/06Arbitrzy stwierdzili, że zamawiający nie ma prawa żądać jedynie referencji na potwierdzenie odpowiedniego doświadczenia wykonawcy. Mogą o tym świadczyć też inne dokumenty. Rozporządzenie 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane mówi nie o referencjach, ale o dokumentach potwierdzających należyte wykonanie zamówienia.

UZP/ZO/0-2718/06 - W przetargu nieograniczonym dokumentacja techniczna musi być mieszczona w Internecie. Zamawiający nie może zastrzec, że na żądanie wykonawców udostępni ją w wersji papierowej - orzekł zespół arbitrów w wyroku z 7 listopada 2006. Nie można zamieszczać na stronie internetowej tylko części SIWZ – oto konkluzja wyroku arbitrów.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 05 gru 2006, 22:35

Wyroki jasne i bezdyskusyjne. Pomyślałem tylko co w sytuacji gdy zamawiający ma do wysłania w dniu ukazania się ogłoszenia o zamówieniu w BZP lub Dzienniku Unijnym bardzo obszerną SIWZ na stronę i nie zdąży tego zrobić z różnych przyczyn? Jeśli załączniki do SIWZ maja 200 megabajtow to wysyłanie może zając dużo czasu, a jak jeszcze serwer się zawiesi to już całkiem klapa. Co wtedy?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 gru 2006, 21:25

Jeśli zamawiający ma bardzo duże pliki do wysłania to i z tym musi sobie jakoś poradzić, przynajmniej obecnie przy” bezwzględnym” brzmieniu przepisów i ich interpretacji. Najlepiej więc przeznaczyć cały dzień na wysyłanie SIWZ na stronę, a jeśli zdarzy się coś nieprzewidywalnego i niezależnego od zamawiającego, że nie będzie on w stanie umieścić wszystkiego w jeden dzień na stronie, to trzeba to zrobić jak najszybciej kiedy to będzie możliwe. Sądzę, że dobre wyjaśnienie przeciwności pozwoli na uchronienie się przed konsekwencjami. Niestety w przypadku krótkich terminów przetargów, np. 30 dni na przetarg na roboty budowlane, nieograniczony, każdy dzień zwłoki z umieszczeniem SIWZ na stronie s spowoduje, że zamawiający spotka się z monitami o przedłużenie terminu składania ofert.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 07 gru 2006, 21:04

A czy zna ktoś już jakieś rozstrzygnięcie arbitrów albo sądu tudzież interpretację UZP w przypadku gdyby zamawiający nie umieścił w terminie kompletnej SIW na stronie? Co gdyby np. umieścił ale następnego dnia po ogłoszeniu albo zamieścił cześć a reszty nie lub część jednego dnia a drugą część nazajutrz albo nawet za tydzień? Ciekawy jestem czy były takie przypadki. Sądzę że tak, bo sam kiedyś szukałem SIWZ-ów na stronach różnych zamawiających i często nie mogłem się do nich dokopać.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 08 gru 2006, 17:02

Ja właśnie jestem w trakcie domowego przesyłania na stronę kilkudziesięciu megabajtów załączników do SIWZ, bo w pracy źle działał internet i teraz pozostaje mi mieć nadzieję, że wszystko dobrze przejdzie i najmniej nieoczekiwanym momencie nie przerwie połączenia.

Co do wyroków arbitrów to nie doczytałem jeszcze o czymś takim, ale słyszałem od kolegi, że arbitrzy przyjmują, że jeśli nie było protestów na fakt nieobecności SIWZ na stronie, to znaczy, że ona tam była i nie można po otwarciu ofert już tego podważać (nawet jeśli faktycznie SIWZ-u nie było albo była niepełna) Nie znam jednak sygnatury tego wyroku. Może ktoś pomoże i napisze gdzie go można znaleźć?

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 11 gru 2006, 7:03

Ja na szczęście żadnych protestów ani wątpliwości na temat SIWZ nie miałem. Wydaje mi się, że po upłynięciu terminu otarcia ofert najlepiej jest SIWZ zaraz ze strony zdjąć. Po pierwsze, że ustawa wyraźnie to określa, a po drugie po co ktoś nowy ewentualnie ma się powoływać na SIWZ w jakimś celu po upływie terminu na składanie ofert. SIWZ służy na dany przetarg, a nie do celów pozaprzetargowych. Nigdy tez nie wiadomo czy ktoś kto nie wygrał przetargu nie chciałby zaprotestować na jakąś czynność zamawiającego powołując się na SIWZ. Zapewniam, że nie wszyscy potencjalni wykonawcy zapisują sobie SIWZ na swoich komputerach. W związku z tym mam pytanie, moim zdaniem godne rozważenia: czy ktoś z was umieszcza SIWZ w sposób taki, żeby nie można go było skopiować i zapisać? Czy da się w ogóle tak zamieść SIWZ na stronie?

ODPOWIEDZ