Wymóg wykonania projektu porównywalnego

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
diy-audio
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2009, 17:30

Post autor: diy-audio » 22 wrz 2009, 18:04

Ostatnio staję do przetargów na usługi projektowe i pojawia sie wymóg w SIWZ , cytuję :
,,Wykonawca musi wykazać, że posiada doświadczenie zawodowe niezbędne do
wykonania zamówienia, tj.:w okresie ostatnich 3 lat przed dniem wszczęcia
postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest
krótszy – w tym okresie, zrealizowali co najmniej 1 projekt odpowiadający swoim
rodzajem i wartością projektowi stanowiącemu przedmiot zamówienia .
Za projekty porównywalne uznaje się projekty związane z zagospodarowaniem
obiektów użyteczności publicznej (parki, cmentarze, skwery itp.) o wartości nie
mniejszej niż 80.000, 00 zł brutto każdy z nich."
Moim zdaniem ten wymóg jaki stawia inwestor jest dziwny
- po pierwsze ogranicza dostęp do rynku dla wykonanwców a więc jest niezgodny z ustawą o zamówieniach
- nie widze podstawy prawnej do tego aby to była kwota 80 tys , dlaczego nie 20 lub 800 tys. ?
- dlaczego z trzech lat a nie 5 lub 15 ?
Wysłałem zapytanie dlaczego ta kwota jest taka i czy nie mozna jej obniżyc ale odpowiedź była że nie przychylają się do tej prośby . Mimo to stanąłem do przetargu i moja oferta miała najniższą cenę , reszta przekroczyła budżet inwestora . Dowiedziałem się ,że odrzucą moją ofertę . Dodam ,że jestesmy doświadczeni i projektowaliśmy większe obiekty ale np 15 lat temu a teraz robimy wiele projektów ale na kwoty 5-30 tys .PLN - np. w drugim półroczu już 8 takich było ( głównie w trybie zapytań ) . Żeby było zabawniej właśnie kończymy projekt na 85 tys PLN a el to tez inwestora nie interesuje bo ma byc skończony i potwierdzony ,że został należycie wykonany .
Co mam robić ? Czy wymóg inwestora jest zgodny z prawem ?
pozdr.
Artur

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 22 wrz 2009, 22:02

To co piszesz... no niestety Zamawiający ma prawo aby stawiać takie wymogi, a w niektórych przypadkach nawet jest zobowiązany jak wykaz usług w okresie ostatnich 3 lat o tym właśnie mówi rozporządzenie w sprawie w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, a czy ogranicza dostęp? moim zdaniem nie, to Zamawiający stawia warunki (oczywiście nie bez przesady), jake ma spełnić Wykonawca, tym również zabezpiecza się przed wieloma mało doświadczonymi Wykonawcami.
Kwota jaką żąda aby Wykonawca przedstawił w wykazie przeważnie jest zbliżona do kwoty na jaką opiewa inwestycja na którą właśnie jest ogłoszony przetarg.
Na dzień dzisiejszy bardzo ważne jest zdobywanie doświadczenia a co za tym idzie referencji, by móc otworzyć sobie drogę do szerszej liczby postępowań przetargowych.

diy-audio
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2009, 17:30

Post autor: diy-audio » 23 wrz 2009, 7:20

Czy mogę prosic o podanie linka lub nazwy tego rozporządzenia ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 23 wrz 2009, 8:20


ODPOWIEDZ