Czy ujawniać uzupełnienia dokumentów przed wyborem najkor

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 21 lis 2006, 21:17

Chciałbym podzielić się następującymi wątpliwościami. Jak wiadomo oferta złożona przez wykonawcę jest jawna dla każdego i trzeba ją udostępnić po otwarciu ofert jeśli ktoś sobie życzy. Co natomiast z uzupełnieniem dokumentów na podstawie art. 26 ust 3 Pzp? Znajduję braki w ofercie, wzywam do uzupełnienia, uzupełnienie przychodzi, a razem z nim prośby innych wykonawców o dostęp do tego uzupełnienia z argumentacją, że to część oferty. Ja uważam, że nie należy udostępniać tych dokumentów przed dokonaniem wyboru najkorzystniejszej oferty, choć z drugiej strony rozumiem wykonawcę, który chciałby sprawdzić czy kto inny spełnił warunki udziału w postępowaniu, a nie może tego dokonać, bo w ofercie dokumenty są złe albo ich nie, a do uzupełnienia wglądu nie ma. Jak postępujecie w tej sprawie u siebie?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 lis 2006, 21:27

Masz rację, że nie ujawniasz. Ja robię tak samo. Ciekawe czy podobna sytuacja była przedmiotem orzeczenia arbitrów lub sądu?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 22 lis 2006, 8:08

Zachodze w głowe skąd ten opór u Panów? ;) Archie pisze, że nie powinno się udostępniać przed wyborem najkorzystniejszej - spytam wprost: dlaczego?
Nie znajduje uzasadnienia dla takiego stanowiska. U mnie mogą oglądać uzupełnienia - o ile w swej przenikliwości ustalili, iż takimi już dysponuję. :))) Żadnego przepisu w ten sposób nie naruszam, a czy bym go nie naruszał nieudostępniając to mam wątpliwości, szczególnie że moim zdaniem należy traktować uzupełnienie jako część oferty a ta jest jawna od chwili otwarcia

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 lis 2006, 13:06

Skoro oferty udostępnia się od chwili ich otwarcia to od jakiej chwili udostępnia się uzupełnienia? Przecież nie ma oficjalnego terminu na otwarcie uzupełnień. Wyznaczony jest termin na uzupełnienie, wykonawca składa dokumenty dzień przed terminem i zamawiający je otwiera i bada. Może? Czemu nie. Tak samo jak może je otworzyć w terminie składania uzupełnień albo nawet dzień po terminie jeśli ma coś ważniejszego do roboty wcześniej. Wykonawca nie ma prawa wymagać udostępnienia mu tych dokumentów choćby dlatego, że uzupełnienie dokumentów ofertowych nie jest ofertą i nie istnieje właśnie termin „otwarcia” tych uzupełnień, żeby ustalić czasowe prawo do dostępu do nich. Zresztą zamawiający może stwierdzić, że o 11.00 otwarł uzupełnienia, a o 11.10 rozstrzygnął postępowanie. Po wyborze najkorzystniejszej oferty wykonawca ma prawo wglądu do załączników do protokołu i jeśli stwierdzi, ze zamawiający naruszył prawo wybierając zwycięzcę, wnosi protest. Interesy wykonawcy więc nie ulegają naruszeniu jeśli nie udostępniamy mu tych dokumentów wcześniej. Takie jest moje zdanie i z tego co wiem kilku innych znajomych „zamawiających” też. Jednakże masz rację, iż twoje stanowisko nie jest naruszeniem prawa. :-)

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 22 lis 2006, 14:07

Ależ ja nie twierdze w którym momencie zamawiający musi pokazać uzupełnienia (na pewno musi po wyborze - ale omawiamy sytuacje wcześniejszą). Napisaliście, że nie udostępniacie przed wyborem i stąd mój głos w dyskusji - skąd ten opór ;). Nie ma czasu oki - ale jak otworzyłem, sprawdziłem to czemu mam nie pokazać skoro ktoś ma życzenie...

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 lis 2006, 14:20

Hmm. Nie to, żebym miał opór, ale tak zinterpretowałem sobie ustawę i tego się trzymam. Mam wtedy podparcie prawne w razie gdy ktoś oficjalnie zada pytanie dlaczego robię tak a nie inaczej. Jeślibym ujawniał to znów mogę dostać pytanie – a dlaczego ujawniasz? I wtedy na ustawę się nie powołam tylko na swój wolny wybór chyba. A po co narażać swojego kierownika zamawiającego na niezręczne pytania o stosowanie ustawy? Mój kierownik ma do mnie zaufanie jeśli chodzi o interpretację prawa i nie narzuca swojego zdania pod względem stosowania prawa przy udzielaniu zamówień.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 22 lis 2006, 14:58

PiotrW;590 pisze:ale tak zinterpretowałem sobie ustawę i tego się trzymam.
A jaki przepis konkretnie masz na myśli? Może mi na oczy padło ale nie widze...

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 lis 2006, 16:38

Miałem na myśli interpretację art. 96 ust 3 Pzp:

„Protokół wraz z załącznikami jest jawny. Załączniki do protokołu udostępnia się po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z tym że oferty udostępnia się od chwili ich otwarcia, a wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu po upływie terminu ich składania.”

Powołując się na niego stwierdzam, że tylko oferta jest jawna już przed wyborem najkorzystniejszej oferty, a wszystkie inne dokumenty (w tym uzupełniające ofertę w trybie art. 26 ust 3) to inne niż oferta załączniki do protokołu jawne po wyborze najkorzystniejszej oferty.

JK
Posty: 1
Rejestracja: 07 wrz 2010, 14:02

Post autor: JK » 07 wrz 2010, 14:28

Proszę o pomoc. W SIWZ na roboty budowlane żądaliśmy okresu gwarancji 60 mcy. Taki zapis znalazł się również we wzorze umowy załączonym do SIWZ. Jednak w wyniku niedopatrzenia w formularzu ofertowym również załączonym do SIWZ znalazł się zapis mówiący o 36 miesięcznym okresie gwarancji. W złożonych ofertach część wykonawców poprawiła okres gwarancji na właściwy 60 miesięczny. Na podst. art. 26 ust. 3 poprosiłem pozostałych o złożenie wyjasnień w tej kwestii. Część złożyła oświadczenia okreslając okres gwarancji na 60 mcy. Dwóch nie odpowiedziało na wezwanie . Czy mogę odrzucić ich oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ? Jedynym kryterium wyboru była najniższa cena.

ODPOWIEDZ