Cena w formularzu ofertowym

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
ginni
Posty: 12
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:49

Post autor: ginni » 09 cze 2009, 17:20

Ten sam przetarg na ochronę i nowy problem...
W SIWZ jest zawarte, że wykonawca przystąpi do realizacji usługi od dnia podpisania umowy do 10.01.2010r.
W formularzu ofertowym jest zapis, że oferowana przez wykonawcę cena stanowić będzie podstawę do miesięcznych, ryczałtowych rozliczeń. Formularz cenowy wykazuje rubryki: miesięczna cena netto + VAT = miesięczna cena brutto. Formularze cenowe wypełnione są prawidłowo, wartości podane jak należy. Natomiast formularz ofertowy....Nie wiem dlaczego część wykonawców przyjęła , że usługa wykonywana będzie przez okres 6 miesięcy i przemnożyła miesięczną cenę brutto wpisując w formularzu ofertowym wartość usługi za sześć miesięcy. W ten sposób wygląda on mniej więcej tak:
"Oferujemy wykonanie usługi za np. 300 000 tys. zł brutto" a pod tym zapis: niniejsza cena stanowi miesięczną , ryczałtową podstawę do rozliczenia.
Dodam , że w formularzu cenowym kwota wynagrodzenia miesięczna wynosi w tym przypadku 50 000 zł. Patrząc na niego i porównując z ofertowym łatwo jest zauważyć działania wykonane przez wykonawców.
W żadnym miejscu SIWZ nie ma najmniejszej wzmianki, która dawałaby wykonawcom podstawę do domniemania, że chodzi o okres 6 miesięcy.
I co z tym fantem począć???

ginni
Posty: 12
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:49

Post autor: ginni » 09 cze 2009, 17:54

Chcę jeszcze dodać, że z treści dokumentów jasno wynikają ryczałtowe ceny miesięczne. Czy mogę zwrócić się w takim przypadku do wykonawców o wyjaśnienie skąd wzięły im się wartości półroczne? Na jakiej podstawie doszli do takich wniosków? bardzo bym nie chciała unieważniać tego przetargu...

Virulent
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2009, 7:13

Post autor: Virulent » 09 cze 2009, 19:52

Nie wiem czy dobrze myślę, ale w przetargach budowlanych stosuje się cenę jednostkową, dzięki której zamawiający może poprawiać omyłki w obmiarze robót. Jeśli by patrzeć na to w ten sposób to na podanym przykładzie przez Ciebie wykonawcy podali cenę jednostkową (kwota ryczałtowa miesięczna) ale pozycja posiada zły obmiar (nie 6 miesięcy tylko do 10.01.2010r.) więc powinien Zamawiający dokonać przeliczenia kwoty i wystąpić do Wykonawców, którym zostały błędy poprawione z Zawiadomieniem o poprawie tych błędów. Wykonawca może się z tym zgodzić albo nie.
Ja bym tak kombinował. Ale czekaj może odpisze ktoś kto ma doświadczenie w dziedzinie innej niż budownictwo.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 cze 2009, 8:14

Jest dobrze, jeżeli przyjeliście cenę ryczałtową to jest ok.
Gdy określa się ryczałt powinno się przyjąć że jest ona poprawna niezależnie od tego co jest zawarte w kalkulacji.
Taką zasadę potwierdza wyrok UZP/ZO/0-886/04, stwierdzono w nim że cena ryczałtowa za zamówienie jest poprawna bez wzgledu na sposób jej obliczenia.

ODPOWIEDZ