udostępnienie ofert wykonawcom

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 19 mar 2009, 14:07

Witam,
Czy udostępnienie - to wgląd w oferty na miejscu? czy udostępnienie to przykładowo skserownie lub zeskanowanie formularza ofertowego konkurencji i przekazanie go zainteresowanemu wykonawcy?
Właśnie jestem w takiej sytuacji, że wykonawca (jest na 3 miejscu) poprosił mnie o przekazanie mu tylko formularzy ofertowych z ofert konkurencyjnych (wcześniejszych) wykonawców. Co zrobić?
Ja zgodnie z art.96 ust.3 wręczyłabym mu tek ksera tych formularzy.
A koleżanka twierdzi, że nie, ma przyjść i sobie pooglądać na miejscu? - a jak wyciągnie długopis i zacznie przepisywać ceny poszczególnych pozycji cenowych z formularza to mam mu zabronić?????

UF! Chyba dopada mnie już przesilenie wiosenne :) chociaż wiosna kalendarzowa dopiero od jutra, a za oknem..... zima ;(

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 mar 2009, 15:27

Tu nie tyle trzeba patrzeć na ustawę, co raczej na rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz.U. z 2008 r. Nr 188, poz. 1154) i jego §5, który brzmi:

§ 5. 1. Zamawiający udostępnia protokół lub załączniki do protokołu na wniosek.
2. Udostępnienie protokołu lub załączników może nastąpić przez wgląd w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego, przesłanie kopii pocztą, faksem lub drogą elektroniczną, zgodnie z wyborem wnioskodawcy wskazanym we wniosku.
3. Bez zgody zamawiającego wnioskodawca w trakcie wglądu do protokołu lub załączników w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego nie może samodzielnie kopiować lub utrwalać za pomocą urządzeń lub środków technicznych służących do utrwalania obrazu treści złożonych ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
4. Jeżeli przesłanie kopii protokołu lub załączników zgodnie z wyborem wnioskodawcy jest z przyczyn technicznych znacząco utrudnione, w szczególności z uwagi na ilość żądanych do przesłania dokumentów, zamawiający informuje o tym wnioskodawcę i wskazuje sposób, w jaki mogą być one udostępnione.
5. Jeżeli w wyniku udostępnienia protokołu lub załączników zamawiający ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia protokołu lub załączników, koszty te pokrywa wnioskodawca. Zamawiający nie może obciążać wnioskodawcy kosztami udostępnienia, jeżeli nie wyraził wobec niego zgody, o której mowa w ust. 3.
6. Zamawiający udostępnia wnioskodawcy protokół lub załączniki niezwłocznie. W wyjątkowych przypadkach, w szczególności związanych z zapewnieniem sprawnego toku prac dotyczących badania i oceny ofert, zamawiający udostępnia oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do wglądu lub przesyła ich kopie w terminie przez siebie wyznaczonym, nie później jednak niż w dniu przesłania informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej albo o unieważnieniu postępowania.

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 19 mar 2009, 17:16

Raaacja! Zupełnie zapomniałam o tym rozporządzeniu - to chyba to przesilenie :) - Dziękuje bardzo :) :)

ODPOWIEDZ