Zagraniczny wykonawca

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 09 lis 2006, 20:13

Przyszło mi do głowy zapytać się czy na przetargi ogłaszane przez was wpływają oferty od wykonawców z zagranicy. Nie od polskiej filii tylko tak zupełnie od firmy zagranicznej, która chce zdobyć zamówienie. Czy ich oferty są poprawne pod względem kompletności, tłumaczenia. Czy łatwo przychodzi wam ocenić obce odpowiedniki wymaganych dokumentów. Jak przebiega porozumiewanie się z nimi i czy przede wszystkim ktoś z zagranicy wygrał u was przetarg?

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 09 lis 2006, 21:17

Miałem wykonawcę zagranicznego, ale właśnie działającego przez filię w Polsce. Dokumenty dawali zagraniczne tłumaczone na polski. Generalnie było w porządku tylko oferty mieli bardzo opasłe, bo jeszcze konsorcjant dochodził. Przeczytanie wszystkiego zabierało sporo czasu. Nie miałem „czysto” zagranicznego wykonawcy. Myślę, że taka firma powinna wynająć kogoś do pomocy z Polski do przygotowania oferty.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 lis 2006, 17:52

W jednym z moich przetargów uczestniczył wykonawca z zagranicy, który nie posiada filii w Polsce. Pomagał mu pewien znajomy, współpracujący z nim inżynier z Polski. Delikatnie rzecz ujmując mam bardzo mieszane uczucia. Niestety bez fachowej pomocy kogoś kto zna się na procedurach polskich zamówień publicznych, bardzo trudno taka firma radzi sobie na naszym rynku. Ciężko przychodzi im zrozumieć najprostsze rzeczy dotyczące procedury, korespondencji z zamawiającym i składania ofert. Prawdę mówić to chyba nie życzę nikomu takiego ciężaru, jeśli ktoś nie chce się na każdym kroku zastanawiać czy już trzeba wykonawcę wykluczyć lub ofertę oddalić, czy jednak da się zinterpretować prawo na jego korzyść.

ODPOWIEDZ