kolejne roboty na tym samym obiekcie

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
oskar_10
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2009, 21:40

Post autor: oskar_10 » 16 mar 2009, 22:15

W ubiegłym roku (2008) ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg nieograniczony (około 20 tyś euro) oraz zawarto umowę na roboty budowlane z zakończeniem oraz płatnością w I kwartale tego roku (2009). W bieżącym roku przewidziano na tym samym obiekcie kolejne roboty budowlane o wartości poniżej 14tyś. euro. Pytanie brzmi: jak mam potraktować to zamówienie? Czy mogę zlecić w trybie KC? Czy konieczne jest zastosowanie ustawy pzp? Nadmieniam że, zamawiającemu zależy na wykonaniu robót przez wykonawcę wyłonionego z przetargu w ubiegłym roku. Chodzi o zachowanie jakości i standardu wykonanych już robót. Czy mam obowiązek sumowania wydatków tego roku, czy też, mogę potraktować tegoroczne zlecenie odrębnie? Czy może tu powstać zarzut dzielenia zamówienia?
Proszę o rzeczową i szybką odpowiedż.
Stefan

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 mar 2009, 8:34

Moim zdaniem nie może tu być mowy o dzieleniu zamówienia. Po pierwsze roboty mają być realizowane w innym roku, w którym jest inny budżet na planowane zamówienie. Po drugie zapewne te roboty nie były przewidywane już rok temu. Po trzecie, przypuszczam, że aktualne roboty są objęte odrębną dokumentacją projektową i wycenione odrębnym kosztorysem. Jeśli tak jest to raczej znikoma szansa by ktoś podważał osobną wycenę tegorocznego zamówienia. Skoro więc jego wartość wynosi poniżej 14000 euro to nie stosuje się do niego ustawy PZP, można zaś zastosować przepisy o przetargu z Kodeksu cywilnego.

ODPOWIEDZ