niezrozumiała wycena zamówienia

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
conhorio
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2008, 10:44

Post autor: conhorio » 08 sty 2009, 15:20

Witam,
moja firma startowała ostatnio w przetargu (usługi, wartość powyżej 14 tys. euro). Po otwarciu ofert okazało się, że najniższą cene dała firma, która wyceniła usługę na równowartość 14 tys. euro, najwyższa oferta dwukrotnie więcej, nasza druga w kolejności cen. Problemem okazuje się wycena wartości zamówienia, która przy dwa razy "mniejszej" usłudze (przyjmując, że są one o takim samym charakterze) jest prawie dwa razy wyższa, niż identyczna usługa sprzed 2 czy 3 miesięcy. Jak to rozumieć? Wyceniając ofertę, oparłem się na danych z poprzedniego przetargu, które okazują się być w tym momencie bezużyteczne... Czy można w taki dosyć niespójny sposób wyceniać usługi? W tej sytuacji wszyscy startujący mogą podpadać pod rażąco niską cenę - zdecydowanie o 40 i więcej procent niższą od tej dziwnej wartości zamówienia. Wszyscy oprócz firmy, która dała cenę najwyższą i która nawiasem mówiąc wygrała poprzedni przetarg.
W jaki sposób można podejść do tego problemu, bo wydaje mi się, że nie było podstaw do takiej właśnie wyceny. Jaki organ zajmuje się w tym przypadku nadzorem czy kontrolą? Czy można odrzucić te 3 nie przystające zupełnie oferty, jako zawierające rażąco niskie ceny? Czy zamawiający może odrzucić tylko tą najniższą? Czy do odrzucenia konieczny jest protest któregoś z uczestników? Dodam, że nie ma jeszcze rozstrzygnięcia i pytania są teoretyczne.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ