protokoły z postępowania

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 29 gru 2008, 14:48

a skoro mowa o pasji to pociągne wątek zamówień publicznych:
Czy osoby podpisujące TYLKO umowę w sprawie zamówienia publicznego też podpisują zp-11?
Z jaką datą powinny to zrobić? z dniem powołania komisji przetargowej czy z dniem podpisania w/w umowy?
Z jaką datą ostatecznie podpisać powinien kierownik zamawiającego zp-12, zp-17 itp? Wiem, że protokoły tworzy się w trakcie trwania postępowania - ale ich ostateczne zatwierdzenie ja dokonuje po podpisaniu umowy (bo niech się zdarzy protest lub uzupełnienie dokumentów), i mam wątpliwośc jaką datę wówczas wpisać wsteczną czy bieżącą czyli datę podpisania umowy - żeby było prawidłowo?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 29 gru 2008, 15:14

Tak, póki co chyba niewiele osób po swiętach z pasją wróciła do zamówień :)

Moim zdaniem podpartym zdaniami komentatorów, osoby, które tylko podpisują umowę a nie dokonywały żadnych innych czynności w postępowaniu – nie podpisują w ogóle druku ZP-11. Podpisanie umowy nie jest czynnością w ramach prowadzonego postępowania, wykonawca już jest wyłoniony, środki ochrony prawnej ostatecznie rozstrzygnięte. Nie ma już mowy o wyłączaniu kogoś ze względu na ewentualne pokrewieństwo lub inne przypadki wyłączenia. Kierownik zamawiającego podpisuje druk z datą pierwszej czynności jaką wykonał w postępowaniu. Dyskusja jest już długa kiedy powinien tak naprawdę to zrobić. Utarło się, że jednak z pierwszą czynnością po otwarciu ofert, np. z datą wysłania do wykonawców prośby o wyjaśnienia albo o uzupełnienie dokumentów, najpóźniej z chwilą wyboru najkorzystniejszej oferty. Może się jednak zdarzyć ,że kierownik bądź inna osoba występująca w imieniu zamawiającego będzie musiała podpisać PZ-11 już nawet przed otwarciem ofert. Wyobraźmy sobie sytuację, że kierownik odpowiada na pytania do siwz zadane przez wykonawcę, u którego pracował niedawno. W takiej sytuacji bezwzględnie powinna ta osoba się wyłączyć podpisując oświadczenie na druku ZP-11.

ODPOWIEDZ