Czy taki zapis jest uczciwy?

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Nixon
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2008, 12:17

Post autor: Nixon » 19 lis 2008, 12:35

Witam

W mojej miejscowości będzie miał miejsce przetarg na administrowanie cmentarzem.
Zamawiający wymaga "rocznego doświadczenia w administrowaniu cmentarzami" - czy taki punkt nie jest ograniczeniem konkurencji?
Administrowanie dotyczy sprzatania, ogolnie gospodarskiego utrzymania + prowadzenia kartoteki grobów itp
Z tego co wiem, to nie wymaga to żadnych specjalnych uprawnien ani zezwoleń.

Firma ktora obecnie administruje cmentarzem wygrywajac poprzedni przetarg nie miala w tym doswiadczenia, w tej chwili bedzie jedynym podmiotem który spelni warunki. Z mojej wiedzy wynika, że przetarg ustawiany jest właśnie pod tą firmę, a miastu powinno raczej zależeć na uzyskaniu jak najniższej ceny!

Czy w takiej sytuacji mogę się jakoś odwołać? Złożyć protes? Czy mam podstawy?
Czy protest mogę złożyć dopiero po przetargu, czy jest możliwość przed?

z góry dziękuję za odpowiedź

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 lis 2008, 22:41

Prawem zamawiającego jest ustalenie takich warunków udziału w postępowaniu aby wybrać wykonawcę, który ma odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu podobnych zamówień. Wybiera administratora cmentarza, a więc logiczne jest, ze postawił taki warunek. Myślę, że to na tyle specyficzne zajęcie, ze trzeba umieć wykazać się takim doświadczeniem, sam bym postawił taki warunek. To, że w jakimś przetargu z przeszłości nie było takiego warunku nie ma nic do rzeczy. Może zamawiający nie miał wtedy odpowiedniej kadry, która zdolna byłaby określić warunki udziału w postępowaniu. Teraz już wie jak skonstruować siwz i chwałą mu za to. Zamawiający postępuje moim zdaniem prawidłowo.

ODPOWIEDZ