zamówienia publiczne ze środków unijnych

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 22 paź 2008, 11:10

Dzien dobry! P.Piotrze zadano mi dzisiaj (dla mnie "dziwne") pytanie: Czy można wszcząć postępowanie z zastrzeżeniem w ogłoszeniu i specyfikacji, że roboty budowlane będą realizowane tylko w przypadku przyznania pieniędzy z UE - w domyśle nie przyznają nam środków nie podejmujemy się tych prac?
To pytanie pojawiło się w wyniku sugestii, która padła od firma przygotowującej nam wniosek na te środki. Dla mnie jest to niemożliwe z dwóch powodów ustawa PZP(art.93) w katalogu przyczyn unieważnienia postępowania nie podaje brak pieniędzy, a po drugie jak mogę wszczynać postępowanie na które nie mam środków? A jeszcze patrząc od strony wykonawcy, chybabym nie startowała w przetargu w którym nie gwarantują mi wynagrodzenia - po co się trudzić?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 paź 2008, 13:09

Rzeczywiście nie widzę możliwości takiego zastrzeżenia, bo to art. 93 określa kiedy można unieważnić postępowanie i nie ma tu żadnej dowolności zamawiającego. Zdarza się nawet, że zamawiający piszą, iż zastrzegają unieważnienie bez podania przyczyn. Co prawda można wszcząć postępowanie bez odpowiednich środków, ale nie można podpisać umowy kiedy tych środków nie ma. Jak najbardziej jednak nieroztropnym postępowaniem byłoby szczęcie postępowania bez zagwarantowanych środków albo chociażby promesy ich uzyskania, bo inaczej czekają zamawiającego kłopoty.

ODPOWIEDZ