spółka cywilna

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Tyna
Posty: 23
Rejestracja: 30 wrz 2008, 18:30

Post autor: Tyna » 03 paź 2008, 18:35

Temat poruszany był już wcześniej, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.
Ofertę składa spółka cywilna - wspólnicy spółki cywilnej. Do oferty dołączają wpisy do ewidencji, zaświadczenia o niekaralności każdego ze wspólników. Dołączają również jedno (dla spółki) zaświadczenie z US o niezaleganiu. We wcześniejszych postach zwrócono uwagę, że s.c. jest podatnikiem podatku VAT i ewentualnie płatnikiem podatku zatrudnionych osób. Wydaje mi się że na logikę powinno żądać się zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od osób fizycznych od każdego wspólnika. Fakt, że spółka nie ma zaległości nie oznacza że wspólnicy nie zalegają z podatkami (chociażby z podatkiem za rok 2007). Jeśli traktować spółkę c. jako wykonawców składających oferty wspólnie, to każdy z nich powinien udokumentować, że nie zalega z podatkami.
Pytanie - żądać uzupełnienia zaświadczeń od poszczególnych wspólników czy nie.

A zupełnie przy okazji, czy jeśli do przetargu przystępuje osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej to również musi przedstawiać te wszystkie zaświadczenia - chociażby z US?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 04 paź 2008, 11:39

Spółka cywilna od zawsze rodziła wiele pytań jak ją traktować w przetargu. Trzeba na nią patrzeć jak na konsorcjum, bo spółka cywilna nie jest osobą prawną ani jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej. To są osoby fizyczne, które zawarły umowę spółki cywilnej w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Inną sprawą są kwestie podatkowe gdzie US wydaje zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami też dla spółki. Moim zdaniem jak najbardziej powinno się żądać także stosownych zaświadczeń na poszczególnych członków spółki czy choćby właśnie nie zalegają z zapłatą podatku PIT. Kiedyś był ciekawy artykuł na podobny temat w „Doradcy”, ale teraz nie mam niestety go pod ręką.

ODPOWIEDZ