Wartość zamówienia o roboty budowlane

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
ilona51
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:54

Post autor: ilona51 » 21 kwie 2008, 17:03

Mam oszacowaną wartość robót budowlanych (kosztorys inwestorski). Przy otwarciu ofert muszę podać ile inwestor przeznacza na realizację zamówienia.Dla bezpieczeństwa chcę podać wartość o ok 5%więcej.Czy wolno mi na takie działanie i nie narażę się na naruszenie ustawy o finansach publicznych. Przewiduję dodatkowe prace zabezpieczające nie ujęte w kosztorysie inwestorskim) i dlatego ten wzrost kwoty. Proszę o pomoc bo sprawa jest bardzo pilna.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 kwie 2008, 17:29

Co to znaczy „dla bezpieczeństwa” chcesz odczytać więcej? Dla jakiego bezpieczeństwa? Oczywiście jeśli zamierzacie przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia więcej to można odczytać na otwarciu wyższą kwotę, ale nie należy tego mylić z żadnymi pracami dodatkowymi. Jeżeli są przewidziane zamówienia uzupełniające to ich wartości nie ujmuje się w kwocie odczytywanej na otwarciu. Jeśli zaś przyjdzie potrzeba zamówień dodatkowych to ich cechą jest właśnie to, że nie da się ich przewidzieć i ich wartości nie dolicza się do szacunkowej wartości zamówienia.

ilona51
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:54

Post autor: ilona51 » 21 kwie 2008, 17:48

PiotrW napisał/a: Co to znaczy „dla bezpieczeństwa” chcesz odczytać więcej? Dla jakiego bezpieczeństwa? Oczywiście jeśli zamierzacie przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia więcej to można odczytać na otwarciu wyższą kwotę, ale nie należy tego mylić z żadnymi pracami dodatkowymi. Jeżeli są przewidziane zamówienia uzupełniające to ich wartości nie ujmuje się w kwocie odczytywanej na otwarciu. Jeśli zaś przyjdzie potrzeba zamówień dodatkowych to ich cechą jest właśnie to, że nie da się ich przewidzieć i ich wartości nie dolicza się do szacunkowej wartości zamówienia.

ilona51
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:54

Post autor: ilona51 » 21 kwie 2008, 17:57

Coś źle odpowiedziałam. Ale chodzi o to, że kosztorys nie ma zabezpieczenia wykopów a przewidujemy taką konieczność. Wykop może istnieć przez dłuższy czas(do czasu posiadania środków na realizację podstawowej inwestycji). I dlatego planowałam rezerwę na wykonanie barierek zabezpieczających a na to nie mam kosztorysu. Chciałam się zdać na wykonawcę bo on się na tym zna. Za wykonaną pracę jednak należy się zapłata a ile to pokarze kosztorys ofertowy.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 kwie 2008, 18:44

A czy w opisie przedmiotu zamówienia jest napisane, że wykonawca ma zrobić barierki? Jeśli tak to jaki problem by dołączyć do kosztorysu też te barierki? A jeśli nie da się do kosztorysu jako tego dokumentu o zrobić jakiś dodatkowy kosztorys, który to ujmie, żeby nie było wątpliwości jaka jest wartość zamówienia. Przecież to co chcesz zrobić czyli ujęcie barierek to jest właśnie próba poprawnej wyceny zamówienia. Trzeba to jednak ująć w kosztorysie bo to on jest podstawą obliczenia szacunkowej wartości zamówienia dla roboty budowlanej.

ilona51
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:54

Post autor: ilona51 » 21 kwie 2008, 19:39

niestety musiałam wyjechać niepodziewanie do pożaru.A kosztorys na dodatkowe barierki to prawie sprawa oczywista ale już mi brakuje czasu na jego zrobienie a i koszt zrobienie kosztorysu!!!! Mój pryncypał dostanie zawału:). Jeżeli w opisie zamówienia mam wyszczególnione wykonanie zabezpieczenia wykopu to wykonawca wyceni sobie robotę.Mój kierownik powiedział, że jak braknie kasy to przetarg się unieważni. Takie działanie:( to marna praca. Dziękuję jednak za szybką odpowiedź, bardzo mi pomogłeś:) Pozdrawiam ilona.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 kwie 2008, 7:31

Ciekawe co ma na myśli, że jeśli braknie kasy na przetarto się go unieważni. Owszem, można unieważnić jeśli wszystkie oferty są droższe niż kwota odczytana na otwarciu ofert. Wykonawca z pewnością wyceni te barierki. Mam na dzieję tylko, że kosztorys nie jest na cenę która jest w pobliżu jakiegoś progu ustawowego.

ilona51
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2008, 16:54

Post autor: ilona51 » 24 kwie 2008, 19:40

Witam. Na szczęście progi bezpieczne. Pozdrawiam ilona.

ODPOWIEDZ