Ruszył nowy serwis: Przetargi i zamówienia publiczne

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
lajkonik
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:57

Post autor: lajkonik » 17 lis 2005, 20:29

Parę dni temu ruszył nowy serwis o przetargach, zamówieniach publicznych i innych ofertach biznesowych.
Czy aby na pewno jest potrzebny jeszcze jeden taki serwis?
Warto zarejestrować się już teraz - osobiście polecam wszystkim...
Zobaczcie sami na stronie https://przetargi.pl

robin
Posty: 1
Rejestracja: 08 gru 2005, 22:40

Post autor: robin » 08 gru 2005, 23:00

witam,
już od jakiegoś czasu szukałem forum, na którym mógłbym wymienić się uwagami oraz interpretacjami przepisów dotyczących potępowania przetargowego...
tym bardziej, że od niedawna zajmuje się przetargami...
ale jakos widze, że na razie coś cienko z wymianą uwag, no i co dziwne nie ma pytań... na które ktoś doświadczony w branży mógłby odpowiadać...
czy świadczy to o tym, iż nie macie problemów z przetargami w waszych firmach???
czy to ja mam zacząć pytać? :):):) no i czy znajdzie sie ktoś, kto zechce odpowiadać... ?

pozdrawiam

marzena
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2006, 14:34

Post autor: marzena » 04 cze 2006, 15:04

dobrze by było żeby to nasze grono się powiększyło.
Robin, uwierz nie ma takiej osoby, która nie miałaby problemów z zamówieniami publicznymi.
mój problem na tę chwilę polega na tym, ze muszę unieważnić postepowanie, bo nie zamieściłam ogłoszenia w unijnym dziennik. przemilczę sprawę jak to się stało.
Naturalnie szefostwo wymusza koniecznie ogłoszenie kolejnego postepowania najlepiej w tym samym dniu kiedy go unieważnę. Ale czy przypadkiem nie powinnam poczekać aż minie termin na składanie ewentualnych protestów?
Druga sprawa jak szacujecie wartośc zaamówienia na usługi projektowe? Czy na podstawie Rozporządzenia z 18maja 2004 roku? Wartość planowanych robót budowlanych(np. z koncepcji?) x wskaźnik % okreslony w tym rozporządzeniu?
Siedzę w tych zamówieniach 10 lat chyba wariuję.

Seba
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2006, 16:09

Post autor: Seba » 30 sie 2006, 16:36

Witam, chciałbym się podzielić moim problemem związanym z przetargiem nieograniczonym w ramach zamówień publicznych.
Podpisano umowę na dostawy śrubek w ilości 100000 szt. w okresie od wrzesnia do października. W zawartej umowie podano cenę jednostkową śrubki oraz cenę całego zamówienia. Cena zamówienia jest ceną ryczałtową. Forma płatności - 7 dni od daty dostarczenia faktury.
Dostarczyłem we wrześniu 50000 śrubek. Wystawiłem cząstkową fakturę vat sprzedaży. Zamawiający poinformował, że nie może zapłacić teraz tej faktury i odsyła ją z powrotem. Fakturę chce aby wystawić po całości dostaw czyli za całe 100000 śrubek. W umowie jest zapis, że Zamawiający zapłaci cenę określoną w par. ... umowy w terminie 7 dni. Uważam, że jeśli dostarczyłem towar, muszę wystawić fakturę max. do 7 dni, tak mówi prawo podatkowe ( ustawa o podatku od towarów i usług ). Kto w tej sytuacji ma rację ? Proszę o pomoc.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 04 wrz 2006, 13:06

A co zapisno w umowie? Czy towar ma być dostarczony jednorazowo czy w kilku partiach? A jeżeli w kilku to jak określono płatności? Ma być jedna za całość zamówienia czy kilka? Jeżeli przewidziano jedną płatność za całośc zamówienia to wiadomo, że Zamawiający nie zapłaci teraz, za połowę. Skoro zaś ustawa o PT mówi o wystawianiu faktur po każdej dotawie to mamy tu pewną sprzeczność prawną. Szkoda, że nie wyjaśnił Pan oczekiwań Zamawiającego w trakcie przertargu jako pytanie do SIWZ albo przed podpisaniem umowy czego rzeczywiście on oczekuje. Teraz będzie trudniej załatwić sprawę.

Seba
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2006, 16:09

Post autor: Seba » 06 wrz 2006, 14:45

W umowie brak zapisu, że towar ma być dostarczony w całości i wtedy dokonana zostanie płatność ani że ma być jedna końcowa faktura. To tak dla wiadomości. Sprawę już wyjaśniłem - Ustawa o podatku od towarów i usług.
Dziękiuję za poruszenie tematu.

jogi
Posty: 2
Rejestracja: 21 wrz 2006, 23:41

Post autor: jogi » 21 wrz 2006, 23:49

Witam, jak to jest w przetargach jeśli mam spółkę z o.o. w kraju i podpisałem umowę z niemiecką firmą na wyłączność jej produktów i usług( montaż) to z czym mam starować w przetargach?? Jakie dokumenty najlepiej przedstawić?? Jak moge wykorzystać kondycje finansową firmy niemieckiej??Moja jest bardzo młoda i nie ma historii, rozumiem że załączając umowę o współpracy moge legitymować sie referencjami firmy niemieckiej...Jak to wszytko ma chulać;-) Proszę o pomoc i wskazówki;) Pozrawiam..
.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 wrz 2006, 17:01

Jeśli ktoś ogłosi przetarg w którym przewiduje zamówienie dostaw lub usług, które Pan oferuje to oczywiście, że Pan może startować w przetargu. Oczywiście aby wziąć udział w przetargu trzeba będzie wykazać się odpowiednim doświadczeniem i zdolnością finansową. Co do dokumentów jakie trzeba przedstawić to określa je zamawiający w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia wydawanej do przetargu. Referencje od firmy z którą Pan współpracuje pomogą Panu jeśli będą stwierdzać, że wykonał Pan jakieś zamówienie na ich rzecz w określonym czasie i o określonej wartości – a wykazania się tym będzie żądał zamawiający. Jeżeli zaś ma Pan zamiar sprzedawać tylko usługi i produkty tej firmy na rynku polskim to z powodu braku historii własnej firmy są dwa rozwiązania. Albo zawiąże Pan z tamtą firmą konsorcjum na potrzeby przetargu (wykonawcy wspólnie ubiegający się o uzyskanie zamówienia) i wtedy wasze doświadczenie i kondycja finansowa będą się sumować albo tamta firma wystartuje samodzielnie w przetargu, a Pańska firma zostanie podwykonawcą. W obu wypadkach musi Pan spisać stosowną umowę z kooperantem określającą wspólne obowiązki i rozliczenia.

Planując udział w przetargach proszę zobaczyć ustawę z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.(Dz. U. z dnia 24 maja 2006 r. Nr 87 poz. 605) Oba akty prawne są dostępne na stronach Urzędu Zamówień Publicznych http://www.uzp.gov.pl

jogi
Posty: 2
Rejestracja: 21 wrz 2006, 23:41

Post autor: jogi » 22 wrz 2006, 20:10

Przy startowaniu w przetargu jako konsorcjum z firmą niemiecką wszystkie dokumenty muszą być przełożone na jęz.polski ale czy notarialnie?? Czy to zbyt banalne pytanie na formum-jak założyć konsorcjum;-)? Jestem świeżo z tematem i nie mam czasu grzebać po necie...Czy w przypadku wymagania potwierdzenia zdolności finasowej wydanej przez bank wystarczy zaświadczenie, dobra opinia banku o kliencie ale bez żadnych kwot itd.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 wrz 2006, 21:40

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez wykonawcę. Nie muszą być tłumaczone notarialnie - chyba, że życzy sobie tego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) zamawiający. Wtedy powstaje pytanie czy nie oprotestować czynności zamawiającego ze względu na niezgodność SIWZ z Rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane – to właśnie ono nakazuje poświadczenie dokumentów obcych przez wykonawcę.

Konsorcjum zakłada się podpisując umowę współdziałania wykonawców w danym postępowaniu o zamówienie publiczne. Z pewnością musi zawierać oznaczenie przetargu w jakim zamierzacie startować, prawa i obowiązki stron w trakcie przetargu i po nim, w szczególności na wypadek wygrania go, podział zadań do wykonania, rozliczenia między konsorcjantami.

Sprawa potwierdzenia zdolności finansowej zawarta jest w SIWZ. Ona określa jak macie spełnić ten obowiązek. Istotą zaświadczenia wydawanego przez bank w celu potwierdzenia zdolności finansowej jest właśnie ukazanie posiadanych środków finansowych albo zdolności kredytowej. Zamawiający potrzebuje tej wiedzy aby przekonać się czy wykonawca jest wiarygodny i czy będzie w stanie wykonać zamówienie. Co z tego, że ktoś cieszy się znakomitą opinią banku skoro na koncie ma stale tylko tysiąc złotych, a zamówienie, które ma zostać wykonane przez rok warte jest milion złotych, zaś pierwsza zapłata za zamówienie przewidziana jest po pół roku od podpisania umowy? Najpierw wykonawca musi zainwestować ze swoich pieniędzy, a nie jeśli ich nie ma to nie będzie mógł wykonać zamówienia.

Pomimo braku czasu zachęcam Pana do zapoznania się z podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi przetargów. W szczególności należy dokładnie przeczytać SIWZ do przetargu opracowaną przez zamawiającego. Obecnie przy przetargu nieograniczonym zamawiający ma obowiązek zamieścić SIWZ na stronie internetowej. Sądzę, że jeśli zdecyduje się Pan wziąć udział w przetargu powstaną jeszcze setki pytań i problemów z tym związanych. Na wiele z nich odpowie panu wprost ustawa, rozporządzenie oraz SIWZ, których znajomość jest praktycznie niezbędna jeśli chce się skutecznie startować w przetargach.

ODPOWIEDZ