Wykluczenie wykonawcy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 27 mar 2008, 8:38

Firma w październiku 2007 podpisała umowę z wykonawcą, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą. Przedmiotem zamówienia były okresowe dostawy artykułów spożywczych. Umowa podpisana na rok przewidywała indeksację cen nie częściej niż jeden raz w kwartale proporcjonalnie do wskaźnika cen towarów i usług ogłaszanego przez prezesa GUS. 17 stycznia br. wykonawca złożył wniosek o podwyższenie cen dostarczanych towarów o 13,4%. Do wniosku załączono analizę cen GUS za miesiące październik i listopad 2007., gdzie w listopadzie najbardziej podrożały warzywa (10%), ale wzrost cen żywności o 10,6 %, natomiast w pażdzierniku ceny żywności wzrosłu w stosunku do września o 1,8%, ale warzywa o 3,4%.
Zastanawia mnie, że wykonawca zsumował procentowy wzrost cen i zażyczył sobie podwyżki o 13,4% w proponowanym wykazie wymieniając min. oprócz warzyw i owoców konserwowych takie produkty jak cukier puder, olej, ocet.
W odpowiedzi zaproponowaliśmy wzrost cen asortymentu o 1,7% sugerując się ogólnym wskaźnikiem wzrostu cen żywności. W odpowiedzi wykonawca stwierdził, że podwyższenie cen o 1,7% jest nieadekwatne do sytuacji.
Aneksem do umowy wprowadzono podwyżkę taką, jakiej sobie zażyczył wykonawca. Niestety wykonawca nie podpisał aneksu. Złożył natomiast wypowiedzenie umowy powołując się na galopujący wzrost cen artykułów spożywczych w roku 2007 i zapowiedzi jego dostawców o podwyżkach cen w 2008 r., przy czym wspomniał, że taki wzrost cen nie pozwala na dalsze dostarczanie art. spoż. po cenach z przetargu, co powoduje straty w jego firmie, a ogłoszony przez GUS wzrost cen nie jest adekwatny do rzeczywistych cen handlowych.
Jestem na etapie ogłoszenia postępowania na dostawy art. spoż i wiem, że ten sam wykonawca chciałby wystartować w tym przetargu. Zastanawiam się, czy mam wystarczającą podstawę, aby go wykluczyć z postępowania. Wiem, że zgodnie z art. 24 przesłanki wykluczenia muszą być spełnione łącznie. Czy w tym wypadku wystarczy, że nie wykonał zamówienia w całości (co można uznać za wyrządzenie szkody), nie naprawił szkody dobrowolnie (nie podpisał aneksu przewidującego wzrost cen, jaki sam zaproponował), okoliczności nienależytego wykonania zamówienia powstały z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność (w ofercie zaproponował zbyt niskie ceny, których nie był w stanie utrzymać).
Nadmienię, że taka sytuacja z tym wykonawcą ma miejsce już po raz kolejny. Niestety umowy były tak konstruowane, że nie ma podstawy żądania zapłaty kary umownej. Zastanawiam się też, co mogłoby zabezpieczyć firmę przed nierzetelnymi wykonawcami - zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 27 mar 2008, 8:43

Przepraszam pomyłka w treści poprzedniego postu- w listopadzie wzrost cen żywności wynosił 1,6% a nie 10,6%.
W Przetargach Publicznych (marze br.) jest napisane, że zasadność wykluczenia musi wynikać z odpowiednio uduwodnionej kwotowo szkody wyrządzonej przez wykonawcę. W jaki sposób mam to obliczyć jeśliby zaszła możliwość wykluczenia?

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 30 mar 2008, 22:59

Halo! Naprawdę nikt nie potrafi odpowiedzieć?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 31 mar 2008, 10:39

To czy można go wykluczyć na podstawie art. 24 to sprawa problematyczna. Jeżeli możecie to należycie uzasadnić, podeprzeć się dokumentami, jakimś prowadzonym sporem z wykonawcą, a najlepiej sprawą sądową to można spróbować. Problem w tym, że on wtedy może kontrargumentować, że żadnej szkody nie uczynił, a to tylko wymysł zamawiającego. Takie przypadki są bardzo trudne, niemalże jak bagno, w które lepiej nie wchodzić, choć czasem nie da się inaczej.

ODPOWIEDZ