Dzielenie zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 28 lut 2008, 16:02

Witam
Prosze o podpowiedź w sprawie zakupu sprzetu medycznego. Chodzi o to , że chcemy w miesiącu marcu zakupić stomatologiczny aparat RTG o szcunkowej wartości 15 tys. a w czerwcu aparat USG o wartości ok. 200 tys. zł. Planujemy aparat RTG kupić bez przetargu ponieważ jest to kwota poniżej 14 tys. euro , a USG w ramch prztargu nieograniczonego . Proszę o podpowiedź czy zakup RTG bez przetargu będzie dzieleniem zamówienia w celu uniknęcia stosowania ustawy? Nie sa to urządzenia tego samego rodzaju poniewaz służą do zupełnie innych badań oraz dostawcy też będa różni. Dodam tylko , że oba te urzadzenia mamy zapisane w palnie finansowym, a wymiana RTG dodatkowo jest zaleceniem sanepidu wię troche się nam spieszy .

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 lut 2008, 19:02

to fakt że oba urządzenia służą do innych celów jednak pomimo tego kwalifikuje się je jako sprzęt medyczny czyli zamówienie kwlifikowało by się jako tego samego rodzaju.Osbiście przeprowadziłbym postepowanie zgodnie z ustawą ale jest to moja indywidualna opinia.

enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 28 lut 2008, 19:58

A gdyby zakup RTG nie był przewidziany w planie finansowym? czy w ogóle jest jakaś możliwość zakupu tej maszyny poza ustawą ? Bardzo proszę o pomoc.

enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 28 lut 2008, 21:07

usilnie drążę ten temat, ale jest on bardzo wazny dla mnie. Czy można gdzieś w przepisach prawa jasno wyczytać kiedy mamy do czynienie z częścią większego zamówienia , a kiedy odrębnym zamówieniem (w odniesieniu do dostaw i usług) lub co to jest zamówienie tego samego rodzaju . Gdzieś czytałam , że zamówienie tego samego rodzaju to " produkt z tej samej półki w sklepie" to moje zakupy nijak sie mają do jednej półki. Oba urządzenia to sprzęt medyczny, ale służący i działający zupełnie inaczej. Niedawno robiliśmy przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu medycznego jednorazowego użytku (strzykawki, cewniki, itp.) w nazwie to też sprzęt medyczny czy to też powinno być zsumowane do RTG i USG. Nazwą określającą sprzęt medyczny bądź urządzenia medyczne można określić prawie całe wyposażenie szpitala czy powinnam je sumować( chyba już popadam w jakąś paranoje z tym sumowaniem i dzieleniem) . Czy to wszystko nie jest przypadkiem sprawą interpretacji zamawiającego bądź wykonawcy. A w przypadku kontroli siłą sugestii? Przepraszam za zbytnią wylewność. I pozdrawiam wszystkich komu będzie się chciało to czytać

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 29 lut 2008, 8:42

Aż tak dobrze niestety nie ma, żeby można było jasno z przepisów wyczytać kiedy dane zamówienie powinno być traktowane całościowo, a kiedy jako odrębne zamówienia, których można udzielić osobno nawet jeśli ich wartość razem przekracza 14000 euro. Co do aparatów RTG i strzykawek to owszem, jest to sprzęt medyczny w szerokim tego słowa znaczeniu, ale produkowany jest przez innych producentów i zapewne nie ma takiej fabryki, która jednocześnie produkowałyby i strzykawki i urządzenia RTG. Jak jest w przypadku aparatów RTG i USG tego nie wiem. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, tak jak Januszowi, że należałoby zakwalifikować te urządzenia jako ten sam rodzaj zamówienia i zrobić jeden przetarg, ale głowy nie dam, bo nie robię przetargów na sprzęt medyczny.

MagdaK
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2007, 13:01

Post autor: MagdaK » 29 lut 2008, 9:27

Kupuję sprzęt medyczny i traktujemy urządzenia mające różne zastosowanie w medycynie rozdzielnie. Myślę, że jest to sprawa interpretacji zamawiającego i możliwości racjonalnego wytłumaczenia swoich decyzji. W przypadku aparatu RTG i USG mamy do czynienia z różnymi technikami obrazującymi pozwalającymi na uzyskanie całkowicie odmiennych wyników badań i służących do różnych celów diagnostycznych, jednak jest możliwość zakupu ich u jednego wykonawcy. Kierując się zasadą, że przez dostawy tego samego rodzaju należy rozumieć dostawy produktów, które są przeznaczone do identycznego lub podobnego użytku i są możliwe do nabycia u jednego wykonawcy, należy podjąć decyzję o sumowaniu bądź nie takich zamówień. Ja dochodzę do wniosku, że wartości zamówień na zakup aparatu RTG i USG można nie sumować, jednak nie gwarantuję, że jest to poprawny tok myślenia.

enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 29 lut 2008, 14:45

Bardzo mi sie podoba Twój tok myslenia. Choć nadal mam rozterki w tej sprawie. W chwili obecnej muszę juz dokonać zakupu bez przetargu choć z wielkim obawami i czy robie dobrze. Bardzo dziekuje za pomoc Pozdrawiam

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 07 mar 2008, 12:16

my też będziemy kupować sprzęt różnego rodzaju
i też nie wiem cxy to będą częściowe czy nie
ale nie ma takiej możliwości zeby u jednego producentA KUPIC wszystko wiec nie bedziemy robic przetagu

Budżet projektu przeznaczony będzie głównie na doposażenie laboratorium CAD/CAM, symulatorów, obrabiarek CNC, elektroniczne, mechatroniki, pomiarów, obróbki cieplnej, spawalnicze oraz obrabiarek konwencjonalnych.

a tam gdzie mozna od jednego wziasc to zrobimy razem

a mozna ustawic jakby przetarg zeby wygrala dana firma z ktora rozmawialismy przed przetargiem??????

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 mar 2008, 19:34

Ustawić przetarg, żeby wygrała firma z którą rozmawialiście przed przetargiem? Lepiej nawet nie myśl w ten sposób, bo kiedyś prokurator zapuka do Twoich drzwi.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 10 mar 2008, 9:08

duzo osob chyba tak robi nie>
ale odpowiedz mi na wczesniejsze pytania prosze

enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 11 mar 2008, 14:04

Witam ponownie
A czy słyszeliście coś na temat grupowania zamówień wg PKWiU.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 11 mar 2008, 15:13

Niektórzy grupują w ten sposób zamówienia, ale nie wynika to bezpośrednio z ustawy Prawo zamówień publicznych.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 19 mar 2008, 13:17

ja nie wiem co to jest

pakolito2
Posty: 19
Rejestracja: 13 paź 2010, 20:32

Post autor: pakolito2 » 29 gru 2010, 16:47

w złożonej ofercie wymienione zostały wymagane w siwz dwie wykonane roboty budowlane natomiast załączone zostały tylko referencje dotyczące pozycji nr 1 w/w załącznika , w których brak jest informacji , iż prace wykonane były w obiekcie zabytkowym.
Ponadto kserokopia omawianych referencji nie jest potwierdzona „za zgodność z oryginałem”. Zgodnie z art.26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych wykonawca wzostał wezwany do uzupełnienia w/w dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań Zamawiającego na dzień składania ofert.W wyznaczonym terminie wykonawca wykonawca dostarczył wymagane dwie referencje , które to dotyczą zupełnie innych robót , zniżeli wymienione w załączniku do siwz tj. w wykazie wykonanych robót.
Czy w takim wypadku można uznać , że wykonawca spełnia wymagane warunki udziału w postępowaniu, czy też wezwać do uzupełnienia w/w wykazu robót o załączone (uzupełnione )referencje .Proszę o podpowiedż, bo czas mnie goni, a dotacje czekają.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 gru 2010, 19:35

Można przedstawić inne referencje, niżeli te które przedstawiono w ofercie, jednak wykaz do tego powinien zostać załączony, dlatego zawsze lepiej pisać o uzupełnienie nie tylko referencji ale także i wykazu.
Wykaz nie będzie potrzeby, jeżeli referencje zawierają wszystkie niezbędne informacje dla zamawiającego.

ODPOWIEDZ