Odrzucenie oferty przetargowej

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 20 lut 2008, 15:25

Witam

Mam poważny problem, zamawiający odrzucił moją ofertę uzasadniając to:

"Na podstawie art. 89 ust. 1 pkt.2 odrzucona została oferta złożona przez wykonawce XXX. Wykonawca w pozycji nr 1 i 2 zaoferował urządzenia bez tonera. Wskazują na to zapisy w rubryce "oferowany sprzęt". Wykonawca nie podaje informacji dot. tonera, ani też symbolu tonera."

Wzór oferty zawierał m.in pole
"ZADANIE 1 - KOPIARKI zgodnie z opisem
podanym poniżej lub równoważne" - tu zamawiający w pozycji 1 napisał "Kopiarka cyfrowa Canon iR1018 z tonerem" i analogicznie dla innej kserokopiarki w pozycji 2.

kolejnym polem było: "OFEROWANY SPRZĘT" - tutaj wpisałem "kserokopiarka Canon iR 1018" nie wpisałam "wraz z tonerem" ponieważ toner nie jest sprzetem, a skoro zamawiający wymaga zaoferowania urządznenia wraz z tonerem to logicznym jest, ze takie oferuje.

Dwa pytanie:

1.Czy zamawiający mógł odrzucić moją ofertę?
2. Jak mam argumentować protest?

Pozdrawiam Ola

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 lut 2008, 21:17

Trudno tu ostatecznie przesądzić czy zamawiający ma rację czy nie. Jeżeli w specyfikacji było wyraźnie podane, że zamawiający oczekuje urządzeń z tonerami to może ma rację. Równie dobrze też sam zamawiający mógł pomieszać swoich dokumentach i formularz opisać tak niejasno, że wykonawca mimo najszczerszych chęci mógł nie napisać, że chodzi też o toner. Bez zaznajomienia się z treścią siwz trudno odpowiedzieć czy zamawiający mógł odrzucić ofertę. Jeśli jednak zdecyduje się Pani wnieść protest to oczywiście trzeba udowodnić swój interes prawny w uzyskaniu zamówienia, to znaczy, że jeśli Pani oferta uznana byłaby za poprawną to znaczy, że wygrałaby Pani ten przetarg. Trzeba argumentować, że zamawiający podjął bezprawną decyzję o w odrzuceniu oferty chociaż wykonawca dobrze opisał wszystko w ofercie według wymogów zamawiającego. Wszystko zależy od szczegółów treści siwz. Równie dobrze może jeszcze wyjść na to, że siwz była niespójna i postępowanie winno być unieważnione. Czy ta siwz jest jeszcze dostępna gdzieś w internecie?

ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 21 lut 2008, 0:42

tak, SIWZ jest tutaj: http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/index ... =przetargi Nr sprawy: DG-2501/2032/290/08. Zamawiający zarzucił nam, że nie doliczyliśmy tonera podczas gdy toner został doliczony bo taki był wymóg zamawiającego czy w związku z powyższym nie wystarczy wysłać zamawiającemu wyjaśnienie? Oczywiście mam interes prawny ponieważ moja oferta miała najniższą cenę.

ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 21 lut 2008, 16:34

Proszę o szybką odpowiedź bo mam mało czasu na protest :/

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 lut 2008, 18:28

Rzucę okiem wieczorem na tą specyfikację. Wcześniej praca nie pozwala mi na poświęcenie wystarczającej ilości czasu na przeanalizowanie tego dokumentu.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 lut 2008, 6:40

Na pierwszy rzut oka to ja nawet rozumiem tego zamawiającego. Chce on kupić konkretny sprzęt z tonerami o czym skwapliwie napisał, a dostaje ofertę od wykonawcy, który nie potwierdza mu, że tonery też będą. Tak więc zamawiający myśli sobie, że może wykonawca chce go przechytrzyć i być może dlatego zaoferował niższą cenę bo tych tonerów wcale nie ma zamiaru dostarczyć wraz z kopiarką. Ja jednak pokusiłbym się o protest, a oparłbym go na owej mitycznej „równoważności”, o której zamawiający piszą, ale tak naprawdę żaden nie chce żeby przyszło mu oceniać czy coś jest równoważne czy nie. Napisałbym protest powołując się, że w ofercie spełniam warunki, bo oferuję równoważne urządzenie. Następnie będzie pogłębiony opis dlaczego owa kopiarka jest równoważna – dlatego, że ma ona w sobie toner i w związku z czym spełnia wymogi zamawiającego. A do protestu jeszcze dodać kilka załączników takich jak opis techniczny kopiarki od producenta w którym stoi czarno na białym, że toner jest oraz solenne zaświadczenie z waszej strony, poparte kilkoma podpisami z pieczątkami, że w razie wyboru waszej oferty te tonery będą razem z kopiarkami. Na miejscu zamawiającego, o ile uczciwie podchodzi do sprawy i nie ma żadnych złych intencji powinno to wystarczyć, żeby was wybrać.

ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 22 lut 2008, 10:58

Dziękuję za odpowiedź. Problem polega na tym, że standardowo nie ma tego tonera w maszynie. Ja oczywiście wliczyłam ten toner do ceny oferty ponieważ zamawiający tego wymagał ale nie wpisałam w rubryce "oferowany sprzęt" ponieważ toner nie jest sprzętem. Czy zamawiający nie mógł wysłać mi prośby o wyjaśnienia zanim dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 lut 2008, 11:17

Zamawiający może, ale nie ma obowiązku prosić o wyjaśnienia treści oferty. Widocznie dla zamawiającego było jasne, że wykonawca nie pisząc o tonerze nie zamierza go zaoferować, zwłaszcza że obie strony wiedzą, że standardowo tonera nie ma i dlatego właśnie zamawiający napisał dodatkowo, że ma być. Brak prośby o wyjaśnienia może być tu tym bardziej zasadny, że wyjaśnienia wykonawcy nie mogą prowadzić do zmiany treści oferty. Gdyby zaś Pani „wyjaśniła”, że owszem macie zamiar dać tez tonery, ale nie zapomnieliście o tym napisać to byłoby prawdopodobnie potraktowane jako niedozwolona zmiana oferty. Skoro sytuacja ma się tak, to szanse na powodzenie protestu znacznie maleją.

ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 25 lut 2008, 15:17

moim zdaniem nie byłaby to zmiana oferty ponieważ rubryka była zatytułowana "oferowany sprzęt" dla mnie toner to nie jest "sprzęt" gdyby zamawiający nazwał rubrykę "oferowany towar" to wtedy wpisałabym ten toner. W związku z powyższym mimo małych szans chcę złożyć protest ale nie bardzo wiem, który przepis naruszył zamawiający. Byłabym bardzo wdzięczna gdyby mi Pan coś podpowiedział w tym temacie :)

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 lut 2008, 8:17

Nie napiszę na jaki artykuł się powołać pisząc protest, bo sam mam przekonanie, że protest nie jest zasadny, więc nie będę wymyślał na siłę. Pisze Pani, że toner to nie sprzęt więc nie wpisała go Pani w odpowiednią rubrykę. Niestety toner należało wpisać, wynikało to jasno z treści tej tabeli, a jeśli były wątpliwości to można było wnieść protest na treść SIWZ albo zadać pytanie do treści SIWZ. Nic takiego nie nastąpiło, inni wykonawcy wypełnili tabelę poprawnie, a więc teraz już za późno.

ODPOWIEDZ