Umowa dzierżawy z prawem pierwokupu

Wszystkie sprawy związane z organizacją przetargów na zbycie nieruchomości według ustawy o gospodarce nieruchomościami i nie tylko
Polbest
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:08

Post autor: Polbest » 14 lut 2008, 11:15

Witam!Mam zamiar dzierżawić na okres 10 lat działkę wraz budynkiem gospodarczym.Chciałbym podpisać umowę z Gminą sformułowaną w ten sposób ,aby po okresie dzierżawy mieć gwarancję ,że to Ja zostanę właścicielem w/w działki wraz z budynkiem.Chcę tam prowadzić działalność handlowo-usługową i zainwestować pewne środki ,aby go wyremontować.
Czy można sformułować taką umowę?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 14 lut 2008, 11:37

To jest pytanie do gminy. Obawiam się jednak, że nie zgodzą się na taki zapis, gdyż pierwokup dzierżawionej od gminy nieruchomości zależy od spełnienia przesłanek ustawowych, a nie od wolnej woli wójta gminy. Właścicielem dzierżawionej nieruchomości jest gmina i wcale nie musi mieć interesu w tym by pozbywać się nieruchomości na rzecz dzierżawcy.

Polbest
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:08

Post autor: Polbest » 14 lut 2008, 16:46

Przypuśćmy jednak,że Gmina i Wójt mają dobre intencje, a Ja chciałbym mieć spokojniejsze 10 lat dzierżawy i po tym okresie zostać właścicielem działki.Chodzi o to,że Gmina nie może mi tego sprzedać ponieważ przejeła to od Agencji Rolnej i ma to dopiero 2 lata.Oni chcieliby się tego pozbyć raz na zawsze jednak chyba nie mogą bo musi minąć 10 lat od przejecia działki od Agencji przez Gminę.
Czy jest z tego jakieś wyjście?

ODPOWIEDZ