Producenci regenerowanych tonerów są eliminowani z przetar

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 sie 2007, 9:45

Producenci regenerowanych tonerów są eliminowani z przetargów - Gazeta Prawna, 3 sierpnia 2007

Posłużenie się pojęciem produkt oryginalny jest równoznaczne ze wskazaniem konkretnego znaku towarowego i stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę tuszy i tonerów do sprzętu komputerowego. Jeden z producentów materiałów regenerowanych, Globalex, oprotestował specyfikacje istotnych warunków zamówienia, zarzucając zamawiającemu wprowadzenie warunków, które utrudniają uczciwą konkurencję. Zamawiający dopuszczał możliwość oferowania produktów nieoryginalnych, jednak stawiał im tak rygorystyczne warunki, że praktycznie żaden z producentów nie miał szans na uzyskanie zamówienia.

Nie tylko oryginalne

Zamawiający wiedzą, że nie mogą w opisie przedmiotu zamówienia stosować wymagań, które wskazują na konkretną markę, znak towarowy lub pochodzenie produktu (art. 29 ust. 3 prawa zamówień publicznych, dalej p.z.p.; ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm.). Również posłużenie się pojęciem produkt oryginalny jest równoznaczne ze wskazaniem konkretnego znaku towarowego, a konsekwencji stanowi naruszenie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców (art. 7 ust. 1, art. 29 ust. 2 i 3 oraz art. 30 ust. 1 p.z.p.). Zamawiający dopuszczają więc możliwość składania ofert równoważnych dla produktów oryginalnych, a jednocześnie stawiają warunki, które z założenia są nie do spełnienia. Wymagają oni np., aby produkt zawierał tylko elementy wcześniej nieużywane. Równie często w przypadku produktów równoważnych wymaga się certyfikatów jakości niezależnych instytutów, chociaż w Polsce nie ma laboratorium uprawnionego do ich wydawania.

Większa oszczędność

- Ostatni przetarg na materiały eksploatacyjne do drukarek zakończył się w maju 2007 r. Praktycznie postępowania dotyczące zakupu materiałów eksploatacyjnych powodują wybór oferty dotyczącej materiałów regenerowanych. Zakup materiałów oryginalnych jest ograniczony do sytuacji, gdy: nie występuje na rynku zamiennik, zamienniki są bardzo niskiej jakości albo ich stosowanie powoduje utratę gwarancji na drukarki - wskazuje Marek Hajbos, dyrektor Biura Ministra Finansów.

Resort finansów jako jeden z nielicznych zamawiających dopuszcza możliwość składania ofert przez firmy zajmujące się regeneracją tuszy i tonerów. Przede wszystkim dlatego, że tak wygląda w praktyce realizacja zasady uczciwej konkurencji. Poza tym daje to duże oszczędności, nawet 40-60 proc.

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 06 wrz 2007, 13:57

to znaczy że jeśli chcę kupić pięć nowych samochdów to jednocześnie muszę dopuścić do składania ofert na prawie nowe? np. 1-roczne? Ta interpretacja idzie za daleko jak dla mnie, jeśli chcę kupić nowe - to mam do tego prawo; nie jest to ograniczanie rynku ani nieucziwa konkurencja - jest wiele firm które zajmują się sprzedażą materiałów eksploatacyjnych ( nowych); w jednym postępowaniu dopuściłem regenerowane i było mnóstwo problemów

PEPA
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2007, 12:15

Post autor: PEPA » 11 gru 2007, 13:02

Oto kilka punktów, które warto sobie przyswoić.
1. Toner oryginalny nie zawsze jest nowy, wystarczy zajrzeć na stronę internetową producenta i w dziale ochrona środowiska wyraźnie przyznają, że materiały eksploatacyjne nie zawsze są w 100% nowe. Znaczna część tonerów oryginalnych posiada elementy z recyklingu, przeważnie są korpusy tonerów, przez co produkty te niczym się nie różnią pod względem wykonania od dobrze zrobionych alternatyw.

2. Na rynku działa przynajmniej 2 dużych producentów materiałów alternatywnych, którzy oferują swoje produkty jako fabrycznie nowe. Czyli takie, które posiadają tylko 1 element pochodzący z odzysku. Mianowicie korpus tonera, który nie ma żadnego wpływu na jakość pracy drukarki, ale jednocześnie jest elementem opatentowanym i wykonanie jego kopii narusza prawo.

3. Obie firmy posiadają ugruntowaną pozycję na rynku europejskim, dysponują dużymi laboratoriami i bardzo dobrą kadrą techniczną. Niejednokrotnie produkują również pod marki tzw. Oryginalne. Ba jeden z nich posiada nawet dużą fabrykę w Polsce, dając zatrudnienie kilkuset osobom.

3. Wymagając produkt w 100% nowy nie zawsze otrzymamy produkt oryginalny. Niestety producenci ze wschodu (Chiny, Tajwan) mają w głębokim poszanowaniu obowiązujące prawo i kopiują rozwiązania zastosowane w produktach oryginalnych.

4. Zastosowanie produktu alternatywnego nie powoduje utraty gwarancji. Zapis taki jest niezgodny z dyrektywami unijnymi i w żadnej gwarancji się go nie znajdzie. Jedynym zapisem na ten temat jest wykluczenie gwarancji, jeżeli uszkodzenie drukarki nastąpi z winy materiału alternatywnego, np. wysypanie się tonera. W taki jednak przypadku większość producentów bądź importerów gwarantuje, że przeprowadzi naprawę na własny koszt lub wymieni drukarkę na nową. Możecie być pewni, że każdy z nich zrobi to bez mrugnięcia okiem.

5. W przypadku wątpliwość co do jakości produktów alternatywnych, spora część firm gotowa jest przekazać, szczególnie przy dużych zamówieniach, własne produkty, nie odpłatnie do testów. Wystarczy się o to zwrócić z zapytaniem.

6. Jeżeli obawiasz się, że w twoim przetargu może wygrać produkt chiński, który pozostawia wiele do życzenia pod względem jakości, zwróć się o pomoc. Producentom wysokiej jakości alternatywy, zależy równie bardzo na wykluczeniu chińszczyzny z rynku. Produkty te bowiem rzutują na ogólny zły wizerunek materiałów zastępczych. Pracownicy działów handlowych są przeszkolonymi specjalistami, gotowymi udzielić wsparcia, doradzić w sprawach technicznych i prawnych.

7. Podaje kilka informacji o firmach, z którymi warto nawiązać kontakt.

ARMOR Przedstawicielstwo ARMOR SA Francja. Jeden z największych producentów materiałów eksploatacyjnych na świecie. Posiada również fabrykę w Polsce.
Pelikan, znakomicie znany głownie z produkcji tuszu, np. do piór. Mało kto wie, że jest również jednym z największych producentów materiałów alternatywnych w europie.
Black Point, od niedawna Spółka Akcyjna. Firma z Polskim kapitałem, najbardziej licząca się na rynku z rodzimych producentów.

joy9393
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2014, 12:41

Post autor: joy9393 » 23 paź 2014, 12:42

Zamawiający wiedzą, że nie mogą w opisie przedmiotu zamówienia stosować wymagań, które wskazują na konkretną markę, znak towarowy lub pochodzenie produktu (art. 29 ust. 3 prawa zamówień publicznych, dalej p.z.p.; ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm.). Również posłużenie się pojęciem produkt oryginalny jest równoznaczne ze wskazaniem konkretnego znaku towarowego, a konsekwencji stanowi naruszenie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców (art. 7 ust. 1, art. 29 ust. 2 i 3 oraz art. 30 ust. 1 p.z.p.). Zamawiający dopuszczają więc możliwość składania ofert równoważnych dla produktów oryginalnych, a jednocześnie stawiają warunki, które z założenia są nie do spełnienia. Wymagają oni np., aby produkt zawierał tylko elementy wcześniej nieużywane. Równie często w przypadku produktów równoważnych wymaga się certyfikatów jakości niezależnych instytutów, chociaż w Polsce nie ma laboratorium uprawnionego do ich wydawania.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2014, 13:06 przez joy9393, łącznie zmieniany 1 raz.

marcinku
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, 10:58

Post autor: marcinku » 10 mar 2015, 11:19

Czyli, mówiąc krótko, nie da się zamówić tonerów tylko z oryginalnymi, nieużywanymi elementami?

szczep33
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2017, 13:31

Producenci regenerowanych tonerów są eliminowani z przetar

Post autor: szczep33 » 10 paź 2017, 13:34

Gdzieś czytałem w jakimś internetowym artykule, że korzystając z zamienników, oddając drukarkę na gwarancję można mieć problem z jej uznaniem. Według mnie to głupota, jestem ciekaw czy jest tak faktycznie?

Kupuje zazwyczaj zamienniki do mojego Samsunga w tym sklepie [mod] i jeszcze nigdy nie miałem problemu.

ODPOWIEDZ